گزارش اخیر CB Insights که توسط Bloomberg به آن استناد شده است، از کاهش ۶۰ درصدی سرمایه گذاری های راه اندازی بلاکچین در سال جاری خبر داد و اعلام کرد هم اکنون سرمایه گذاری ها به ۱٫۶ میلیارد دلار رسیده است. اما در همین زمان، شرکتهای بزرگی مانند مایکروسافت، والمارت، وIBM و سامسونگ یا بلاکچین های خود را مستقر کرده اند یا برای استفاده از این فناوری مشارکت کرده اند. جالب اینجاست که چندین بانک، مانند HSBC وJPMorgan Chase، بلاکچین مخصوص خود را نیز ایجاد کرده اند.

چرا بلاکچین های عمومی با روحیه واقعی عدم تمرکز از بین می روند در حالی که مخالفان اولیه به طرفداران فنآوری تبدیل شده اند؟

ارگان ها آهسته شروع به پذیرش بلاکچین کردند

دولتها و سیاستمداران مرتباً به دلیل عدم درک فناوری blockchain به طور منظم فراخوانده می شدند. در ابتدا بسیاری رونق رمزنگاری را نادیده گرفتند، که منجر به شوق کلاهبرداری نسبت به عرضه توکن در سال ۲۰۱۷ شد. سپس، آنها شروع به مخالفت، قانون گذاری و متوقف کردن پروژه های blockchain کردند که به صنعت در حال توسعه آسیب رساند. اما با گذشت زمان، آنها به آرامی تکنولوژی را به روشی درست پذیرفتند.

یک نمونه قابل توجه چین است که در ابتدا پروژه های بلاکچین را ممنوع کرده بود. در اواخر اکتبر سال ۲۰۱۹، رئیس جمهور این کشور تلاش بیشتر در جهت توسعه بلاکچین را در دستور کار قرار داد.

مقایسه بلاکچین عمومی و خصوصی

شایان ذکر است که شرکت ها نسخه های زنجیره ای خود را دارند: blockchain های “خصوصی” و اینها در چندین جبهه از blockchain های سنتی و عمومی متفاوت است.برخلاف بلاکچین های عمومی مانند بیت کوین یا اتریوم، هر کسی نمی تواند به یک بلاکچین خصوصی بپیوندد.

به همین دلیل، “اعتماد” بسیار آسانتر برقرار می شود. از آنجا که نود ها در حال حاضر مشخص شده اند، خطر بسیار کمتری برای خراب کردن زنجیره وجود دارد. حتی اگر آنها سعی کنند، باز هم نمی توانند آن را ناشناس انجام دهند.

این منجر به مقیاس پذیری می شود. از آنجا که نود های کمتری درگیر هستند و می توان از مکانیسم اجماع مختلف استفاده کرد و معاملات بسیار سریعتر می شوند.

هایپرلجر می تواند تا ۲۰،۰۰۰ معاملات در هر ثانیه انجام دهد، در حالی که اتریوم ۱۵ تراکنش انجام می دهد.به همین دلایل، راه اندازی یک زنجیره خصوصی بسیار ساده تر است. مدیر ارشد فناوری بنیاد Nem و ارائه دهنده blockchain گفت: “در مدت کوتاه، احتمالاً تعداد بیشتری برای یادگیری این فرآیند و استفاده از آن آغاز به کار می کنند. فن۱آوری به شکل یک زنجیره عمومی و یک راه حل خصوصی است.

اما زنجیره های عمومی به دلایل مختلف مطلوب هستند: زیرا باید افرادی را که هیچ اطلاعاتی در مورد یکدیگر ندارند، به یکدیگر وصل کنید در حقیقت به همین دلیل بود که بیت کوین (BTC) به دنیا آمد. برای انجام معاملات همتا به همتا و بدون واسطه. در این میان این سؤال برای ما ایجاد می شود که آیا ما به فناوری blockchains نیاز داریم؟ وقتی از ویژگی های اصلی بلاکچین صرف نظر می کنیم ، چرا نمی توانیم فقط از یک پایگاه داده توزیع شده استفاده کنیم؟

استفاده واقعی از blockchain

معلوم است که برخی از مزایای واقعی در استفاده از فناوری blockchain، حتی برای شرکت ها وجود دارد. در میان آنها نگرانی های تجاری نیز وجود دارد. شرکت ها نود هایی را که به شبکه خود می پیوندند به شدت کنترل می کنند، اما این بدان معنا نیست که آنها نحوه عملکرد سیستم را دیکته می کنند. در جایی که چندین رقیب نیاز به همکاری دارند، بلاکچین رسانه ای ایده آل را برای همکاری در یک محیط بی اعتماد و بدون ارائه قدرت زیاد ارائه می دهد. این ممکن است گاهی اوقات یک نگرانی سیاسی باشد، مانند زمانی که هیچ مکان مرکزی برای میزبانی بانک اطلاعاتی وجود ندارد که قابل قبول برای همه طرفین باشد.

ولی همچنان نگرانی های امنیتی وجود دارد. D’Amico معتقد است: “معماری بلاکچین اساساً به گونه ای متفاوت طراحی می شود که باز بودن، همکاری و تعامل داده ها در بین بسیاری از طرفین، در واقع فناوری پایگاه داده را ایمن تر و قابل اعتماد تر می کند.” بنابراین، بلاکچین یکی از بهترین روش ها برای حفظ داده ها را ارائه می دهد.

اما این مزایا اشکالاتی نیز دارد. D’Amico توضیح داد: “یک منطقه خاکستری برای پذیرش کلید های خصوصی و عمومی وجود دارد مانند GDPR یا سازمان هایی که تصمیم می گیرند اطلاعات شخصی و سایر داده های مربوط به زنجیره را حفظ کنند.” وی گفت: “بسته به نحوه اجرای شبکه ، شما کنترل کننده نیستید.

واسطه ها برای ماندن اینجا هستند

برخلاف تصور عامه، به نظر می رسد که بلاکچین قصد جایگزینی مقامات مرکزی را ندارد. در عوض، این روند حاکی از آن است که نسخه های نیمه متمرکز و تنظیم شده دولت، بیشترین شانس بقا را دارند. شرکت های نوپا راه سختی را باید مطابق مقررات دولت طی کنند که البته مفهومش این نیست که آنها به مقامات بالاتر تسلیم شوند. در پایان، بلاکچین از شما می خواهد که به کدها و الگوریتم های خود نسبت به همتایان انسانی اش اعتماد کنید، البته برخی برای انجام این کار آماده نیستند. اعتماد به کدها و الگوریتم ها ممکن است برای موارد ساده، کار بسیار خوبی باشد، اما موارد مهم باید به اوراکل و مقامات انسانی برای اختلاف نظر نیاز داشته باشند.

با این وجود ، توانایی بلاکچین برای ارائه یک دفترکل غیرقابل تغییر می تواند به جلوگیری از سوء استفاده مسئولان از قدرت آنها کمک کند. درست مانند اکثر فناوری های دیگر، پیدا کردن تعادل انسان و کامپیوتر بهترین استفاده از بلاکچین است.

منبع  : cointelegraph.com

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]