بلاخره فیسبوک ارز دیجیتال لیبرا را معرفی کرد :

بلاخره فیسبوک از دردانه ی پر سر و صدایش رونمایی کرد و پس از اونهمه حاشیه خبری ، با رونمایی از لیبرا جان ، مهرِ محکمی بر تایید شایعات کوباند .
در این مقاله قصد داریم به بررسی حواشی لیبرا بپردازیم و ببینیم این لیبرا چیست که همه عالم حیرانِ اوست …

همانطور که مستحضر هستید فیس بوک در نهایت جزئیات مربوط به ارز دیجیتالش لیبرا را منتشر کرد .به طور کلی این رمز ارز به شما اجازه خرید خرد و کلان را می دهد. و مدعی شده کاربر میتواند با کارمزد صفر به مبادله و نقل و انتقال پول بپردازد .
چندی پیش فیس بوک وایت پیپر لیبرا را منتشر کرد و از راه اندازی شبکه بلاکچین و راه اندازی عمومی لیبرا تا نیمه اول سال ۲۰۲۰ خبر داد.

این ارز دیجیتال تا حدودی ویژگی های غیر متمرکز سایر رمز ارز ها را دارد و فیسبوک به طور کامل Libra را کنترل نخواهد کرد، بلکه به جای آن تنها یک رأی واحد در جامعه ی اعضای بنیان انجمن Libra دارد . Visa، Uber و Andreessen Horowitz، از جمله سایر اعضای این انجمن هستند که حداقل ۱۰ میلیون دلار در عملیات پروژه سرمایه گذاری کرده اند. و قصد دارند برای حمایت از لیبرا به مشتریانی که از این ارز برای پرداخت هایشان استفاده میکنند پاداش و تخفیف اختصاص دهند . انجمن بلاکچین لیبرا ، پلت فرم خود را با زبان برنامه نویسی Move توسعه میدهند .

-facebook-libra-cryptocurrency

فیس بوک یک شرکت تابعه را نیز به نام کالیبرا معرفی کرده که معاملات مربوط به آن را مدیریت می کند و از حریم خصوصی کاربران محافظت می کند . فیسبوک مدعی آن است که هرگز پرداخت های Libra به اطلاعات کاربرانش  متصل نمی شود، بنابراین نمی تواند برای هدف قرار دادن تبلیغ از فیسبوک به طور مستقیم استفاده کرد. هویت واقعی شما در تراکنش های عمومی قابل مشاهده نیست. اما فیس بوک توسط کالیبرا و سایر اعضای بنیانگذار انجمن Libra سود نقدی کاربران را ذخیره می کنند تا ارزش Libra را پایدار نگه دارد.

ریسک و پاداش ایجاد پی پال جدید !

در کریپتوکارنسی فیس بوک هر دو جانب تهدید و فرصت را می توان دید. آنها وعده داده بودند که با حذف هزینه های معامله ای کارت های اعتباری، خرید و فروش را انجام دهند .البته این امر به طور خطرناکی به کسب و کار تبلیغاتی فیسبوک بستگی دارد و بر آنچه که خرید و فروش می شود، تاثیر می گذارد. اما اگر یک رقیب مانند گوگل نیز پا به عرصه ارزهای دیجیتال بگذارد و بتواند معاملات را نظارت کند، آن وقت چه اتفاقی می افتد؟
در ضمن، فیس بوک می خواهد ۱٫۷ میلیارد نفری که حساب بانکی ندارند، عضو این جامعه شوند. این نیز هدف مهمی است که فیسبوک خواهان آن است.

با توجه به اینکه هنوز رمز ارزهای موجود مانند Bitcoin و Ethereum به خوبی کاربردی نشده اند و از طرفی قیمت آنها متغییر است و نوسانات عظیم و غیرقابل پیش بینی دارند بنابراین بسیار قابل انتظار است که بازرگانان از آنها به عنوان روش پرداخت استفاده نکنند . اما در رابطه با فیس بوک با ۷ میلیون تبلیغ کننده و ۹۰ میلیون شرکت کوچک و توانایی تجربه کاربر، این غول رسانه ای به خوبی می تواند به این مسئله رسیدگی کند.
در حال حاضر فیسبوک مایل به ایجاد Libra برای تکامل PayPal است و امیدوار است که Libra ساده تر شود تا بتوان آن را راه اندازی کرد و بیشتر به عنوان یک روش پرداخت همه کاره با هزینه های کمتر و بدون واسطه گری بانکها، به کار گرفته شود.

-facebook-libra-cryptocurrency

فیس بوک در اسناد Libra خود می نویسد: موفقیت به این معنا است که یک فرد در خارج از کشور راه سریع و ساده برای ارسال پول به خانواده خود داشته باشد و دانشجویان بتوانند اجاره خانه خود را به راحتی بپردازند. در حال حاضر سرویس های مالی استراتژیک برای ارسال پول به خارج از کشور به طور متوسط ۷ درصد فی تراکنش می گیرند وبطور متوسط ۵۰ میلیارد دلار از کاربران خود در سال سود کسب می کنند. Libra همچنین می تواند کوچکترین تراکنش ها را به ارزش چند سنت که ممکن است با هزینه کارت اعتباری قابل انجام نباشد پرداخت کند.

Libra چطور کار می کند؟

فیسبوک می گوید که امیدوار است قبل از انتشار Libra به صورت رسمی به ۱۰۰ عضو بنیانگذار برسد، از جمله سرمایه گذاران ارز دیجیتال فیس بوک می توان Uber Visa, PayPal را نام برد اما فیس بوک امیدوار است توییتر و گوگل هم به این گروه بپیوندند. اما به نظر می رسد که گوگل یا توییتر، ممکن است در آینده از رقبای فیسبوک در ایجاد استیبل کوین ها باشند. انجمن Libra در ژنو سوئیس مستقر است. این کشور به جهت وضعیت خنثی و حمایت شدید خود از نوآوری مالی از جمله فناوری بلاکچین انتخاب شده است.
انجمن Libra مسئول استخدام اعضای بنیانگذار بیشتر به عنوان گره های تأیید کننده برای بلاکچین، جمع آوری کمک های مالی برای شروع اکوسیستم، طراحی برنامه های انگیزشی برای پاداش استفاده کنندگان اولیه و پرداخت کمک های اجتماعی هستند . یک شورا با یک نماینده از هر عضو، مدیر اجرایی انجمن را انتخاب خواهد کرد که یک تیم اجرایی از پنج تا نوزده نماینده خواهند داشت.
هر عضو، از جمله فیس بوک ، تنها در یک رأی یا ۱ درصد کل رأی در شورای انجمن Libra سهم خواهد داشت. فیسبوک با اجتناب از مالکیت می نویسد: “ما از پرسش عمومی و پاسخگویی استقبال می کنیم. ما متعهد به گفتگو با تنظیم کننده های قانون و سیاست گذاران هستیم.

ارز دیجیتال Libra یک استیبل کوین است :

Libra یک واحد از Cryptocurrency Libra است که توسط یک کاراکتر یونیک افقی شبیه سازی می شود مانند دلار با $ نشان داده شده است. ارزش یک Libra ثابت است، بنابراین استیبل کوین محسوب شده و برای مبادله مناسب می باشد و تجار می توانند اطمینان داشته باشند که Libra همواره ارزش ثابتی دارد.ارزش Libra به یک سبد سپرده های بانکی و اوراق قرضه دولتی کوتاه مدت از جمله دلار، پوند، یورو، فرانک سوئیس و ین متصل می شود. انجمن Libra این سبد دارایی را حفظ می کند و می تواند تعادل ترکیب آن را در صورت لزوم برای جبران نوسانات عمده قیمت در هر یک از ارزهای خارجی تغییر دهد به طوری که ارزش Libra هماهنگ باشد.

-facebook-libra-cryptocurrency

 

نام Libra از کلمه ای که برای واحد اندازه گیری وزن در روم استفاده می شده گرفته شده است . این لغت برای بیان احساس آزادی مالی بوده، و به معنی آزادی است.

اگر فیس بوک موفق شود و لژیون های مردم Libra، را بپذیرند سود بزرگی حاصل فیسبوک خواهد شد. اما اگر Libra هک شود و یا غیر قابل اعتماد باشد، می تواند بسیاری از مردم را در سراسر جهان را متضرر کند.
البته در حال حاضر دغدغه ی اصلی فیسبوک و تیم لیبرا هک شدن و کسب اعتماد نیست بلکه نگرانی سیاست مداران و اعلام ممنوعیت دولت های مختلف تا حدودی دست و پا گیر این پروژه ی نوظهور شده است که در مقالات بعدی بیشتر به بررسی جوانب آن خواهیم پرداخت .

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *