در قسمت قبل مقاله: (شکل گیری ارزش در بیت کوین قسمت اول) توضیحاتی در رابطه با پول و سیستم های پولی ارایه داریم در ادامه این مقاله میپردازیم به

چگونه بیت کوین متفاوت از پول فیات عمل می کند؟

در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸، در اوج بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸، یک فرد ناشناس یا گروهی با نام Satoshi Nakamoto یک بیانیه به نام “بیت کوین ، یک سیستم پرداخت الکترونیکی ” منتشر کرد. همانطور که عنوان نشان می دهد، Bitcoin همان پول دیجیتال مورد نظر است که می تواند از یک نفر به دیگری بدون رفتن به یک موسسه مالی یا بانک منتقل شود.

ساتوشی ناکاموتو این سکه الکترونیکی را به عنوان زنجیره ای از امضا های دیجیتال تعریف کرد و توصیف نمود که چگونه می تواند در یک شبکه غیرمتمرکز از گره ها با استفاده از یک ساز و کار اجماع بر اساس انگیزه های هوشمندانه اجرا شود.  ارسال پول دیجیتال از یک شخص به شخص دیگر با حذف واسطه ها ، این پول دیجیتال را بسیار محبوب میساخت .

یکی از ویژگی های اقتصادی بیت کوین این است که عرضه آن به ۲۱ میلیون سکه محدود می شود، یعنی هرگز بیش از ۲۱ میلیون سکه وجود نخواهد داشت. برای ایجاد انگیزه در رشد شبکه(bootstrapping)، ابتدا ۵۰ بیت کوین به ازای ایجاد هر بلوک جدید  به عنوان پاداش پرداخت میشد . با توجه به کمبود تعداد سکه، بیت کوین به عنوان یک نوع از طلای دیجیتال توسط طرفدارانش دیده می شود، و این نشان می دهد که این پول به طور بالقوه می تواند پول ایده آل باشد تا در نهایت به یک استاندارد پولی پایدار تبدیل شود   (Standard Bitcoin).

white paper

در حالی که قیمت بیت کوین بسیار ناپایدار است، اما در آن تورم پولی به طور غیر منتظره اتفاق نخواهد افتاد. زیرا بیتکوین ها به سختی بدست می آیند و به یک بار به بازار تزریق نمشوند بنابراین تورم هایی مانند نرخ تورم ۱ میلیون دلاری که در حال حاضر در ونزوئلا وجود دارد، به دلیل سیاست پولی آن، احتمالا هرگز در بیت کوین اتفاق نمی افتد.

برای حفظ قدرت خرید در طول زمان، قیمت دارایی نیز باید حداقل برابر قیمت خریداری شده آن باشد. بنابراین، چه چیزی ارزش دارایی را تعیین می کند؟ پاسخ به این سؤال بستگی دارد که شما کدام نظریه اقتصادی را پذیرفته باشید.

مکتب کلاسیک اقتصاد که در طول قرن ۱۸ و قرن نوزدهم غالب بود، بیان می کند که قیمت به وسیله هزینه های عینی تولید ، تعیین می شود. در مورد بیت کوین، قیمت بستگی به هزینه های استخراج بلوک ها (به عنوان مثال سخت افزار، برق) دارد. در سال ۲۰۱۸، مزارع استخراج به دلیل کاهش قیمت بیت کوین تعطیل شدند، و هزینه های تولید بالاتر از ارزش بیتکوین میشد و در کوتاه مدت زیان آور بود، و این نشان دهنده شایستگی این ایده است. اما  پیش بینی ها حاکی از آن است که قیمت بیت کوین در آینده افزایش می یابد، و قیمت گذاری تنها به هزینه های تولید بستگی ندارد. در حالی که نظریه مدرسه سنتی کلاسیک فقط قیمت را به جای هزینه های تولید درنظر دارد .

با توجه به اقتصاد نئوکلاسیک، که نظریه اقتصاد محبوب در قرن بیست و یکم می باشد، قیمت به وسیله تعادل عرضه و تقاضا تعیین می شود. در این نظریه هنگامی که تقاضا بالا است، قیمت ها افزایش می یابد و زمانی که تقاضا کم است، قیمت ها کاهش می یابد.

Economy

در مورد بقیه کریپتو کارنسی ها چه می دانید؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که توجه فراوانی را به خود جلب کرد. از آن زمان، بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر ایجاد شدند، آنها با هدف نمونه ی بهتری از بیتکوین با اصلاحات نقاط ضعف آن و داشتن امکانات بیشتر و کاربردی تر وارد این بازار نوپا شدند . بیت کوین برای بسیاری از افراد بسیار سودمند بود این افراد با معاملات جفت ارز در زمان های مناسب سود کلانی بدست آوردند.
در حالیکه توضیح کلیه تفاوتهای بین کریپتوها فراتر از محدوده این مقاله است، دو نظریه اقتصادی که به دلیل تکامل کریپتوها ظهور کرده است مورد بحث قرار می گیرد.

پروتکل های Fat برای اولین بار توسط جوئل مونهور در سال ۲۰۱۶ توصیف شده است , و در واقع به تفاوت میان اینترنت و بلاکچین میپردازد و ارزش افزوده اینترنت سنتی را نسبت به بلاکچین مقایسه می کند. هیچ کدام از پروتکل های اینترنتی پیشین منبع باز ندارند (مثلا TCP / IP، HTTP، SMTP و غیره)، و انبوهی از داده های غیر قابل اندازه گیری را تولید میکنند . اما در بلاکچین پروتکل Fat از نوع دیگری است. برخلاف پروتکل های اینترنت سنتی، استفاده از دارایی های بومی (به عنوان مثال Bitcoin یا Ether) برای استفاده از پروتکل های بلاکچین ضروری است. بنابراین، استفاده از پروتکل های بلاکچین، تقاضا را افزایش می دهد، در نتیجه ارزش آنها افزایش می یابد. پذیرش موفقیت آمیز برنامه های ساخته شده بر روی این پروتکل ها به طور خودکار نیز تقاضا برای دارایی های پروتکل بلاکچین را افزایش می دهد. بنابراین پروتکل های Fat بیان می کنند که تخصیص ارزش پروتکل بلاکچین همیشه سریع تر از مقدار ترکیبی برنامه های ساخته شده بر روی آن می شود. 

 

The Fat Protocols thesis (source)

 

معمولا یک کریپتو کارنسی می تواند به طور مستقل عمل کند، مانند سکه های (اتریوم یا بیت کوین و … ) ، اما در کنار این سکه های معروف عنوان دیگری به نام توکن هم وجود دارد . توکن ها به این ارزهای دیجیتال وابسته اند ،(به عنوان مثال Augur، ۰x) توکن ها اغلب به منظور جمع آوری وجوه («ارائه سکه های اولیه»، ICO)، به عنوان یک ارز اختصاصی در یک برنامه بلاکچین مورد استفاده قرار می گیرند ( میتوانید به مقالات قبلی اکسچنج ها در رابطه با توکن مراجعه کنید )

به خصوص در طی چرخه صعودی قیمت در سال ۲۰۱۷، توکن ها بسیار محبوب شدند، زیرا هزاران توکن ایجاد شد و افزایش شدید قیمت ها را شاهد بودیم. به این ترتیب، محاسبه ارزش در متن پروتکل های Fat به طور ویژه ای به این توکن ها اشاره می کند.

مقدار متوسط شبکه = کل حجم معاملات / سرعت “

بدیهی است که این بدان معنی است سکه ها یا توکن هایی که مردم می خواهند نگه داشته باشند، ارزش بیشتری را نسبت به توکن های به فروش رفته پیدا می کنند.

به عنوان مثال، مردم ممکن است بیت کوین را نگه دارند، زیرا پیش بینی می کنند که در نهایت تبدیل به پول جهانی می شود. تحت این فرض، فقط نگه داشتن بیت کوین برای مدت طولانی منطقی است. اگر مردم اصرار دارند که سکه های خود را به فروش نرسانند، در نتیجه عرضه کاهش می یابد و افزایش تقاضا هر چند کوچک ممکن است باعث افزایش چشمگیری در قیمت آن شود.

نتیجه

هیچ توافقی در مورد یک نظریه واحد وجود ندارد که توضیح دهد چه چیزی باعث می شود که کریپتوکارنسی ها یا حتی پول های رایج به طور کلی ارزش داشته باشد. با این حال، مفهوم  ارزش یک ویژگی نسبتا ذهنی از یک دارایی است و بیشتر به تقاضا و پیش بینی های منتشر شده از آینده برای دارایی بستگی دارد. چشم انداز یک فرم دیجیتالی پول و پیش بینی ها در ارزشمند شدن یک دارایی بسیار تاثیر گذار است ، بسیاری بیتکوین را به عنوان یک جایگزین بالقوه برای سیستم اقتصادی فعلی میدانند . این که این اتفاق چگونه رخ میدهد  و اینکه بیتکوین با توجه به مشکل مقیاس پذیری اش قابلیت استفاده به طور همزمان توسط کل مردم جهان را دارد یا نه ، از مفاهیمی است که نظریه های متفاوتی برای آنها وجود دارد ، ولی آنچه که مشهود است ، استقبال از بیتکوین روز به روز رو به افزایش است و همین امر آنرا ارزشمند تر میکند .

منبع : hackernoon.com

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *