فناوری بلاکچین چیست؟

معمولا درک بلاکچین برای بیشتر مردم سخته ، به عنوان مثال من برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ بود که درباره اش شنیدم که البته بسیار دیر بود.

در آن سالها واقعا زندگی سختی داشتم و بعد از مطالعه زیاد تصمیم به ماینینگ (استخراج) گرفتم ، بعد از جریان ماین بود که به تکنولوژی بلاکچین پی بردم و تقریبا تا حدودی درکش کردم .

blockchain

 

پس با خودم فکر کردم که بلاکچین چیست؟

به طور کلی در بلاکچین دو چیز وجود دارد. یک بلوک و یک زنجیره. از آنجایی که این زنجیره ها در داخل کامپیوترها هستند ، پس ماهیت فیزیکی ندارند . در اینجا اطلاعات دیجیتال داخل بلوک های مرتبط با هم تقسیم می شوند.

برای مثال بلوک های زیر را در نظر بگیرید، هر کدام از این بلوک ها نماینده ی یک کشور هستند و هر کدام از آنها شامل اطلاعات شهر های همان کشور ها هستند .

block

یک نکته دیگری هم هست ، هر کدام از این بلوک ها چیزی به نام هش دارند و یک هش مجموعه ای است از کاراکتر ها (به عنوان مثال “۱hi515AHA5H”) یا ساده تر بگم هش یک بلوک مشتقی است از اطلاعات موجود در بلوک . بلوک U.S.A دارای شهر نیویورک، لس آنجلس و شیکاگو است. بنابراین هش آن چیزی شبیه”NYLAC” است.

و همانطور که در عکس مشاهده میکنید بین بلوک ها پیوندی وجود دارد که آنها را به هم مرتبط میکند . حالا اگر کسی به اولین بلوک شهر بوستون را اضافه کند ، هش جدید به “NYLACB” تبدیل می شود و این در حالی است که بلوک هند هش “NYLAC” را در حافظه اش ذخیره کرده است که با هش جدید متفاوت است و این ناسازگاری در شبکه پذیرفته نمیشود ، بنابراین هدف از هش این است که مطمئن شویم هیچ کس در شبکه تقلب نمی کند و اطلاعات بلوک های بلاکچین همواره مصداق واقعی صداقت و تغییر ناپذیر است .

حالا یک سوال دیگه ، اگر فردی به تغییر اطلاعات یک بلوک خاص اکتفا نکند و هش بلوک های متوالی را تغییر دهد چه می شود؟ آیا شبکه گول میخورد ؟!!

یک چیز دیگر وجود داره که من هنوز به شما نگفتم ، داده های blockchain تنها در یک کامپیوتر ذخیره نمیشوند ، بلکه گروهی از کامپیوتر های فعال در شبکه تمام اطلاعات را از ابتدا ذخیره میکنند . برای مثال اگر شما همین الان به یک شبکه blockchain ملحق شوید، کامپیوتر شما باید اطلاعات تمام بلوک ها را دانلود کند و بنابراین اگر کسی بخواهد تقلب کند فقط میتونه اطلاعات ذخیره شده در کامپیوتر خودش را تغییر دهد و به کامپیوتر سایر اعضا شبکه دسترسی ندارد ، بنابراین به محض تغییر هر قسمتی در شبکه ، اکثریت اعضا قضاوت میکنند و رای اکثریت به عنوان نتیجه صحیح در نظر گرفته خواهد شد .

در حقیقت، در یک شبکه Blockchain نه تنها اطلاعات داده بلکه برنامه نیز تکرار شده است و تمام کامپیوترها یک برنامه واحد را اجرا می کنند. در حال حاضر اکثر برنامه های اینترنت متمرکز هستند ، مثلا فیس بوک را در نظر بگیرید، اطلاعات و برنامه آن بر روی سرورهای خود فیسبوک قرار دارد. و کامپیوتر شما به اطلاعات آن دسترسی ندارد ولی در مورد blockchain، هیچ چیز مرکزی وجود ندارد.

بلاکچین عمومی چیست ؟

بلاکچین عمومی به این معنی است که Blockchain توسط گروهی از مردم تشکیل شده است که همه ی آنها از رایانه های خودشان برای ذخیره ی اطلاعات استفاده میکنند .شبکه های بلاکچین ضد جعل و هر کدام دارای یک یا چند ویژگی خاص هستند. Bitcoin فقط یک ارز دیجیتال و سیستم پرداخت است و این بلوک های ضد هک آن هستند که تمام کلمات کلیدی را مدیریت می کند. افرادی که کامپیوتر خود را برای ماینینگ به کار می گیرند، معدنچیان نامیده می شوند و آنها درعوض ماین خود بیت کوین پاداش می گیرند.

blockchain

ارز دیجیتال Ethereum یک قابلیت اضافی هم دارد که می تواند کد کاربران را میزبانی کند. ایجاد یک بلاکچین جدید از ابتدا کار بسیار دشواری است (و کاربران زیادی باید کامپیوترهای خودشان را برای ماینینگ به کار بگیرند) اما با استفاده از Ethereum شما میتوانید با هزینه ی کمی از بستر بلاکچین آن برای برنامه های خودتان استفاده کنید ، برنامه ی شما می تواند هر چیزی باشد ، از یک شبکه اجتماعی گرفته تا پلت فرم های یادگیری مانند LiveEdu و غیره باشد.

بیت کوین و اتریوم نمونه هایی از Blockchain عمومی هستند که هر کس می تواند بخشی از آن باشد. اما اگر ما بخواهیم یک شبکه اختصاصی بسازیم چه باید بکنیم؟ یا اصلا یک سوال دیگه ، چرا اصلا باید کسی به یک بلاکچین اختصاصی نیازداشته باشد ؟

به این مثال توجه کنید ، مارک مستاجر ساراست و مدت پنج ماه است که اجاره اش را پرداخت نکرده ، وقتی سارا به مارک میگه مارک قول می ده که بعدا بپردازد و سارا هم راهکاری نداره. او نمیتواند حق الوکاله یک وکیل را بپردازد و در ضمن دادگاه ها هم بین هشت ماه تا یک سال طول می کشد که اقدامات را اجرا کند. و تنها گزینه این است که سارا ، مارک را متقاعد کند.

جو هم یک تاجر است ، او به طور مکرر با شرکت های مختلف کار می کند. چند ماه پیش قراردادی را با یک خرده فروش امضا کرده و با اینکه شرایط قرارداد برآورده شده ولی خرده فروش حاضر به پرداخت نشده .

این افراد از سیستم حقوقی بهره مند هستند که نیاز به صرف زمان و هزینه و انرژی است . جو قبلا چنین تجربه ای داشته و در برخی موارد به دادگاه هم رفته. اما وقت و پولی که در آنجا سپری می کرد، سودش را از بین می برد. حالا ما چگونه باید به سارا و جو کمک کنیم؟

private blockchain

بلاکچین در مورد سارا و جو بسیار کارساز است. مارک باید هر ماه اجاره را پرداخت کند ، برای مثال آخرین باری که یک کتاب را از آمازون خریداری کرده اید را در نظر بگیرید. آمازون آن را تنها پس از تأیید پرداخت تحویل خواهد داد. نکته این است که برنامه های کامپیوتری این دستورالعمل ها را به طور مداوم اجرا می کنند.

برای کمک به سارا، ما باید قراردادها را به کد تبدیل کنیم ، که به آن قرارداد هوشمند میگویند . در رابطه با سارا و مارک امروز تاریخ ۳۰ام است و مارک هنوز پولی به سارا پرداخت نکرده. ولی طبق داده هی کد ها باید ۵۰۰ دلار از حساب مارک به حساب سارا واریز شود.اما چه کسی این کدها را در اختیار ما قرار می دهد؟ این مطلب باید در کامپیوترهای طرفین اعمال شود. بانک سارا و مارک بخشی از یک شبکه خصوصی Blockchain خواهد بود.

جو و سارا قرارداد کد شده را امضا می کنند (قرارداد هوشمند a.k.a) سپس این قرارداد در شبکه مستقر خواهد شد و هر دو بانک مارک و سارا یک کپی از آن خواهند داشت. و از آن پس در ۳۰ ام هر ماه ساعت ۱۲٫۰۰ مبلغ توافق شده از حساب مارک به حساب سارا منتقل می شود. جو هم شروع به استفاده از قراردادهای هوشمند برای مشتریان خود جهت پرداخت مبلغ مورد توافق میکند .

از این پس سارا خوشحال است زیرا او مجبور نیست اعتبار مارک را برای انتقال اجاره به دست بیاورد و جو هم خوشحال است زیرا او دیگر مجبور نیست به دادگاه برود. در عوض، او می تواند انرژی اش را برای رشد کسب و کار خود صرف کند. Blockchain خصوصی به طرفین درگیر در کسب و کار کمک بسیاری میکند .

بلاکچین یک شبکه ی عاری از دروغ ، بدون جعل و ضامن تحقق وعده ها است ، امیدوارم بعد از خواندن این مقاله درک عمیق تری نسبت به این تکنولوژی بزرگ و تحول آفرین بدست آورده باشید .

منبع : Haker noon

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *