cryptocurrencymeaning
در این مقاله به طور خلاصه به ویژگی های سه نوع ارز دیجیتال پرداخته می شود.

نوع اول : توکن های ارزی

نوع اول کریپتوها همانی است که در باورعموم وجود دارد. یک محصول برای ذخیره سرمایه یا ابزاری برای مبادلات، مانند بیت کوین. به این نوع ارز دیجیتال، توکن های تراکنشی نیز گفته می شود. توکن های تراکنشی دارای ارزش می باشند، زیرا طرفین مبادله به این نکته  قبول دارند.

فیل گلیزر از شرکت هکرنون (Hackernoon) اظهار داشت همانند ارزهای رایج سنتی نظیر دلار یا یورو، بیت کوین نیز به عنوان یک کالا دارای ارزش ذاتی محدود می باشد و ارزش آن به این دلیل است که افراد، آن را ارزش گذاری می کنند.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به منظور ایجاد و توسعه یک ارز بهتر معرفی شد تا بتواند پاسخگوی بعضی از محدودیت های ارزهای رایج سنتی باشد. دیوید گودبوی از بورس نزدک (Nasdaq) بیان کرد، قطعا روزی فرا می رسد که بعضی از ارزهای دیجیتال جایگزین ارزهای سنتی خواهند شد.

اما حتی ارزهای دیجیتال نیز محدودیت های خاص خود را دارند. یکی از بزرگترین نقص های بیت کوین اندازه و حجم یک مگابایتی بلاک های داده و ظرفیت بازدهی شبکه آن می باشد. مسئله دیگر بیت کوین، حفظ حریم خصوصی آن می باشد. گلیزر در این خصوص توضیح داد  در حالی که آدرس های بیت کوین ناشناس می باشند و در دیتابیس آن، کیف پول به اشخاص متصل نمی باشد، موجودی و تراکنش های کیف های پول به طور عمومی در دفتر کل قابل مشاهده می باشند. در پاسخ به این محدودیت ها، ارزهای دیجیتال دیگری نظیر لایت کوین و دش کوین ایجاد شده اند تا به چالش های موجود بپردازند.

نوع دوم : توکن های کاربردی

توکن های کاربردی با اسامی کوین های اپلیکیشنی یا توکن های کاربر نیز شناخته می شوند. این توکن ها دسترسی های آتی به محصولات و خدمات را به کاربران ارائه می دهند. در چشم انداز فعلی بلاک چین، جذب سرمایه از طریق ICO ها و صدور توکن برای استارت آپ ها دارای محبوب می باشد. کاربران می توانند با استفاده از این توکن ها به خدمات آتی استارت آپ های مورد نظر دسترسی داشته باشند. برای ایجاد انگیزه بیشتر، دارندگان این توکن ها برای خرید محصولات نهایی و یا در قیمت نهایی، تخفیف دریافت می کنند.

توکن های کاربردی نظیر ریپل برای اهداف خاصی طراحی شده اند. ریپل برای ایجاد انتقال بدون هزینه از طریق پول رایج طراحی شده اند و توسط بانک ها و موسسات مالی نظیر RBC، امریکن اکسپرس، BMO، SEB وچندین موسسه دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع سوم : توکن های پلتفرمی | اپلیکیشنی

ارزهای دیجیتال پلتفرمی، فناوری های کامل بلاک چین با پروتکل ها و مجموعه قوانین خاص خود می باشند که برای اپلیکیشن ها یا برنامه هایی که  بصورت غیر متمرکز طراحی خواهند شد، زیرساختی مهیا می کنند تا بر بستر این بلاک چین ها ایجاد شوند. گودبوی در این خصوص می نویسد: این توکن ها برای حذف واسطه ها، ایجاد بازارهای مختلف و حتی عرضه سایر ارزهای دیجیتال ایجاد شده اند.

اتریوم محبوب ترین نمونه ارز دیجیتال پلتفرمی می باشد. توکن های اتریوم، توکن های دیجیتال بر پایه بلاک چین اتریوم می باشند که یک پلتفرم غیرمتمرکز می باشد و برای اجرای قراردادهای هوشمند و هم چنین ایجاد بلاک ارزهای دیجیتال جدید در سایر طبقه بندی ها و بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

توکن اپلیکیشنی یک توکن دیجیتال برای برنامه هایی است که بر بستر پلتفرم مورد نظر ایجاد شده اند. برای مثال آگوریس (Auguris) یک برنامه غیرمتمرکز پیش بینی بازارهای مختلف می باشد که بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده است. آگور توکن های خود را به اسم REP صادر کرده است. اگر دارای توکن REP می باشید و پیش بینی دقیقی از بازار آگور انجام دهید، سهمی از هزینه های بازار دریافت می کنید.

توکن های اپلیکیشنی ممکن است بیانگر اشتراک یا عضویت دیجیتال باشند که دارندگان آن می توانند برای کسب سود یا سهمی از فروش به صورت REP، به معامله این توکن ها بپردازند.

منبع : dailyhodl

ترجمه : ارزجدید 

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]