نسخه آزمایشی بلاکچین موجهایی را در بخش انرژی روسیه ایجاد می کند

در اوایل این هفته، Waves استارتاپ فن آوری روسیه اعلام کرد که در حال آزمایش راه حل بلاکچین برای پرداخت در بخش برق خرده فروشی است. این برنامه آزمایشی توسط Rosseti اپراتور شبکه ملی انرژی روسیه آغاز شده است، که به دنبال اتوماسیون و انجام معاملات بین تولیدکنندگان انرژی، تأمین کنندگان و مصرف کنندگان شفاف تر است.

اکنون که مرحله اول با موفقیت به اتمام رسیده است، شرکاء اقدامات خود را برای مقیاس بندی بیشتر انجام می دهند. آنها تصور می کنند که راه حل با استفاده از فناوریblockchain در سراسر کشور قابل اجرا است.

 

برق در روسیه

چه چیزی باعث می شود که بلاکچین و انرژی با هم کار کنند؟

به گفته وود مکنزی، یک گروه تحقیقاتی و مشاوره ای در زمینه منابع طبیعی جهانی، اولین مورد استفاده از فناوری دفترکل توزیع شده در بخش انرژی را در آوریل ۲۰۱۶ ردیابی کردند، هنگامی که ساکنان بروکلین و نیویورک، تجارت انرژی خورشیدی را از طریق سیستم همتا به همتای بلاکچین آغاز کردند، از آن نقطه به بعد، این فناوری با صنعت انرژی درگیر شده است. در ادامه این گزارش آمده است که بین سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ و سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ سرمایه گذاری در صنعت BlockchainInPower به ببش از ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

در واقع، این روزها بخش انرژی به عنوان یکی از جذاب ترین زمینه های DLT در نظر گرفته می شود. یک مطالعه آکادمیک در سال ۲۰۱۹ با عنوان “فناوریBlockchain به بررسی سیستماتیک چالش ها و فرصت ها” می پردازد.

 

سیاست های سبز و مصرف انرژی Crypto در اتحادیه اروپا

قابل توجه ترین نمونه ها شامل Grid+ یک شرکت انرژی بلاکچین با تمرکز بر توزیع انرژی عمده فروشی، و همچنین پلتفرم تجاری انرژی مبتنی بر بلاکچین همتا به همتا است که توسط Transactive Grid اداره می شود، که یک شروع مشترک است.

اما دقیقاً چه چیزی باعث می شود که فناوری بلاکچین مناسب برای بخش انرژی باشد؟ مطابق گزارش Deloitte در سال ۲۰۱۸، اتخاذ بلاکچین در انرژی و منابع “می تواند باعث بهبود دید، افزایش راندمان عملیاتی و ساده سازی گزارش های نظارتی شود.”

 

 

به طور خاص، نویسندگان مقاله معتقدند که بلاکچین می تواند یک بستر قابل اعتماد و کارآمد برای اجرا و ثبت تجارت انرژی فراهم کند. مقادیر گسترده ای از داده های تمیز را در دسترس قانون گذاران قرار می دهد. و تلاش های احزاب بی شماری که درگیر روند نهایی و ارسال برق به مصرف کنندگان هستند ، پیگیری می شود.

 

چگونه بلاکچین می تواند مشکلات صنعت انرژی روسیه را حل کند

شرکت wave در وبلاگ خود با بیان راه حل بلاکچین توضیح داد که عامل اصلی محرک این پروژه ناکارآمدی و بدهی در حال رشد است که در حال حاضر صنعت انرژی روسیه را گرفتار کرده است. در این پست داده های دولت روسیه ذکر شده است که نشان می دهد بدهی کل برق از اول سپتامبر ۲۰۱۹ به ۱٫۳ هزار میلیارد روبل (۱۵٫۷ میلیارد دلار) رسیده است. که سهم خانوارها ۸۰۰ میلیارد روبل (۱۲٫۶ میلیارد دلار) می باشد.

دلایل اصلی گزارش شده برای این بدهی شامل مشتریانی است که قبض برق خود را پرداخت نمی کنند، عدم موفقیت برخی از پرداخت ها به دست تولید کنندگان، داده های غیرقابل دسترسی و محاسبه های نادرست اندازه گیری توسط واسطه ها مشکلات عدیده ای را بوجود آورده است. ایل شانی، محقق ارشد شرکت تحقیقاتیblockchain Aa ykesubir گفت: اگر بلاکچین به طور صحیح اجرا شود، در واقع می تواند برای غلبه بر این موانع کمک کند. وی توضیح داد:

این بخش با توجه به ماهیت خود شامل مصرف کنندگان و تولیدکنندگانی است که در یک کشور گسترده شده اند . فقط تصور می کنم که در روسیه، بزرگترین کشور جهان، بزرگی مشکلات می تواند بسیار بزرگتر از آنچه در سایر مناطق می بینیم باشد. در برق مدرن امروزی تقریباً همه می توانند ولتاژ ایجاد کنند و از این رو مشکلات مدیریت چنین زنجیره تأمین گسترده ای اجتناب ناپذیر است. به ویژه، ایجاد رابطه اعتماد و نظارت مناسب هنگام برخورد با چنین سیستم هایی دشوار می باشد.

 

راه حل Waves برنامه ای با کمک بلاکچین برای سراسر کشور

راه حل Waves که مستقیماً در کنتور برق ادغام شده است، شامل یک سکوی بلاکچین، برنامه های تلفن همراه و وب و درگاه انتقال اطلاعات است. برای ایجاد زنجیره پرداخت بین مصرف کنندگان و تأمین کنندگان برق Waves با آلفا بانک، بزرگترین بانک خصوصی روسیه همکاری کرده است.

در اوایل ماه جاری، این شرکت نتایج اولیه راه حل بلاکچین خود را با مشارکت ۴۰۰ خانوار در مناطق کالینینگراد و Sverdlovsk در انجمن شبکه های برق در مسکو ارائه داد و بدین ترتیب اولین مرحله را به پایان رساند .
ایگور کوزمیچف، مدیر توسعه تجارت شرکت Waves گفت: دو مرحله باقیمانده شامل “مقیاس بندی تمام خانه های این دو منطقه” و “مقیاس گذاری به مناطق دیگر روسیه” است. وی افزود: مرحله دوم در سال های ۲۰۲۰-۲۰۲۱ اجرا خواهد شد.

 

اما برخی افراد می پرسند: آیا قراردادهای بلاکچین و هوشمند در اینجا واقعاً ضروری هستند؟

شانی ازAa ykesubir گفت: “ممکن است که بروکراسی و کلاهبرداری داخلی با هدف مدیریت همه چیز در یک مکان بزرگتر و با هزینه های اضافه شده برای اجرای یک سیستم بلاکچین باشد.” وی افزود که می توان از فناوری بلاکچین استفاده نکرد، اما متمرکز کردن راه حل “می تواند انگیزه ای جدی برای کلاهبرداری داخلی ایجاد کند”. این دقیقاً همان مشکلی است که Rosseti به حل آن امیدوار است.

 

راه حل های بلاکچینی

 

با این وجود، همانطور که شانی خاطرنشان کرد، “از آنجا که پروژه دقیقاً نحوه ساخت شبکه خود را ارائه نکرده، ما نمی دانیم که آیا آنها از تقسیم اعتماد در سیستم خود بهره می برند یا صرفاً از استاندارد سازی و ادغام فرایندها در یک شبکه.” در ادامه با بیان اینکه ایجاد یک شبکه بلاکچین خصوصی گامی در جهت درست است ، افزود:

معمولاً این یک مورد کلاسیک به نظر می رسد که یک شبکه بسته یا حتی باز می تواند هزینه های حاکمیت را کاهش دهد و تمام مزایای راه حل های پرداخت مدرن مانند قیمت گذاری متناسب با زمان واقعی، بسته های سفارشی و شفافیت و حفظ حریم خصوصی را معرفی کند.

در رابطه با این موضوع ، کوزمیچف گفت: که افراد زیادی در بازار خرده فروشی وجود دارند، مانند شرکت های تولید کننده، شرکت های توزیع، مصرف کنندگان و بانک ها. علاوه بر این، روند انتقال با معضلات فنی برق همراه است ، وی افزود:

در هر مرحله بلاکچین داده ها را ضبط می کند، این روند را کاملاً شفاف می کند و به شما امکان می دهد بدانید چه کسی ضرر را رقم زد و چه کسی ضرر را متحمل شد؟ در حالی که در قراردادهای هوشمند اطمینان حاصل می شود که همه شرکت کنندگان به تعهدات مالی خود عمل می کنند.

 

منبع

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]