کاملا بدیهی است که پول سنتی به‌دلیل توانایی دولت‌ها در عرضه نامحدود آن می‌تواند دچار تورم شود. در این مقاله توضیح داده شده که چرا بیت‌کوین تورم ندارد و چگونه می‌توان با استفاده از آن با پدیده‌ی تورم مقابله کرد.


دولت ریچارد نیکسون که در زمان خود دچار مشکلات مرگباری شده بود در سال ۱۹۷۱ با خارج کردن جهان از استاندارد طلا، اقدام به چاپ پول کرد و دوران ۷۰۰ ساله‌‌ی اندازه‌‌گیری بدهکاری با طلا و دیگر فلزات با ارزش را پایان داد و پول کاغذی را جایگزین آن نمود.

 تا پیش از سال ۱۹۷۱ تولید دلار امریکا دست‌کم می‌‌بایست تا حدی با تولید طلا مطابقت می‌‌کرد. البته باید در نظر داشت که تولید دلار، عملا هزینه‌‌ای ندارد. استراتژی تازه در سیاست پولی این است که به اندازه‌‌‌‌ای پول چاپ شود که بتوان بدهی‌‌های ماهانه‌‌ی خود را پرداخت و سرعت چاپ پول آن‌‌قدر نباشد که مردم کشور باور خود به این وجه رایج را از دست بدهند. بار آوردن بدهی‌‌های ملی (در کوتاه مدت) اشکالی ندارد به شرط این‌‌که مردم همچنان به پول ملی خود ایمان داشته باشند.

قوانین مقررات پول‌‌های رایج جوامع امروز بر علیه شهروندان است. شهروندان به‌تنهایی هیچ تاثیری روی میزان تولید پول رایج ندارند و بر رویکرد دولت‌‌ در زمینه‌‌ی بدهی تاثیرگذار نیستند زیرا دولت و بانک مرکزی پولی را کنترل می‌‌نمایند که مردم مجبورند با آن زندگی کنند. از نظر امکان عرضه نامحدود نیز می‌توان گفت که دولت‌ها و صنایع بزرگ‌‌تر از آن هستند که در این زمینه دچار اشتباه شوند. آن‌‌ها تولید کننده پول هستند و هرجا که در تنگنا گیر کنند می‌‌توانند با تولید پول به راحتی خود را از آن برهانند. البته این راهبرد در بلند مدت هزینه‌‌های بسیار سنگینی را برای شهروندان به دنبال دارد چرا که چاپ پول به معنی تولید ثروت نیست. در واقع این مردم خواهند بود که بازتاب چنین اقداماتی را تجربه می‌‌کنند زیرا مشاهده می‌‌کنند که همه‌‌چیز در اطراف آنان در‌‌ حال گران‌‌تر شدن است. قیمت ۳۵۰,۰۰۰ دلاری برای یک خانه‌‌ی کوچک در سانفرانسیسکو نشان می‌دهد که نه تنها تقاضا برای زمین بسیار بالا است بلکه این تقاضا به ازای کاهش ارزش هر دلار در حال افزایش یافتن است.

بیت‌کوین مشکل تورم پول را برای همیشه حل می‌‌کند.

 بیت‌کوین اداره‌‌ی سیاست‌‌های پولی را از دست اشخاص درآورده و آن را صرفاً به نرم‌‌افزار می‌‌سپارد. مهم نیست چقدر انرژی صرف تولید بیت‌کوین‌‌های جدید شود، چرا که مقدار آن هرگز از ۲۱ میلیون عدد فراتر نخواهد رفت مگر اینکه اکثریت مطلق (۹۵% >) جامعه‌‌ی بیت‌کوین با افزایش آن موافقت کنند. اگر شما صاحب ۵۰ میلیون ساتوشی (واحد خرد بیت‌کوین) باشید، دقیقا ۱٫۴۲ میلیون از شبکه‌‌ی کامل بیت‌کوین را در اختیار خواهید داشت.

 محاسبه‌‌ی میزان مجموع دلار یا یورو به این صورت امکان ندارد چرا که ارزهای سنتی به لحاظ عرضه هیچ محدودیتی ندارند. هیچ‌‌کس شما را مجبور نمی‌‌کند از بیت‌کوین استفاده کنید ولی اگر مشارکت نمایید، هرگونه ارتقاء در شبکه نیازمند تایید شما نیز خواهد بود. دیگر ارزهای رمزنگاری شده ممکن است ویژگی‌‌های پیشرفته‌‌تری به بیت‌کوین و بازار آن اضافه نمایند که دارای کارکردی قطعی است. ولی استفاده از ارزهای دیجیتال دیگر، در بلند مدت به معنای همیشگی ساختن دیدگاه تورم پولی است. ممکن است تعداد نامحدودی ارز رمزنگاری شده‌‌ی مختلف وجود داشته باشد که البته وجود آن‌‌ها به لطف راه‌‌حل عملی بیت‌کوین میسر می‌‌شود. اما فعلا باید در نظر داشت که تا ابد تنها ۲۱ میلیون بیت‌کوین وجود خواهد داشت و دیگر ارزهای رمزنگاری شده قطعی نیستند. آن‌‌ها این وضعیت فعلی را پذیرفته‌اند که پول می‌‌تواند (و باید) تورم پیدا کند. پیشگیری از تورم به واسطه‌‌ی استفاده از بیت‌کوین یکی از موثرترین اقدامات قطعی است که می‌‌توانید برای حفظ سرمایه خود و جلوگیری از تورم انجام دهید.

منبع:فینمگ

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *