نبرد حقوقی تلگرام با کمسیون اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)

نبرد تلگرام با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ به یکی از درام های حقوقی فضای کریپتو تبدیل شد. البته دلیل اصلی این نبرد دراماتیک زیاده خواهی بی امان برادران دروف نبود  بلکه به این دلیل است که نتیجه و رای دادگاه در این مورد می تواند تاثیر و پیامدهای ماندگار برای پروژه های فینتک در سراسر جهان داشته باشد.

اگرچه به نظر می رسید که تصمیم اولیه دادگاه به تلگرام اجازه داده است تا درباره درخواست SEC برای تهیه سوابق بانکی شرکت اقدام کند، اما این تصمیم پس گرفته شد . با این حال، تلگرام تأیید کرد که پرونده ها را تا ۱۵ ژانویه تکمیل و منتشر میکند ، هر چند که فرصت نهایی تا پایان فوریه است !

مسائل مهم مورد نظر

گذشته از تاثیری که برنده شدن تلگرام در پرونده حقوقی خود با SEC می تواند در تأیید آینده برای پروژه های مرتبط با رمزنگاری در ایالات متحده داشته باشد، نبرد بین قانون گذاران و تلگرام در برابر زمینه تحولات درون صنعت صورت می گیرد.

کاتالیزور چنین تغییر سریعی در اواخر سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد، هنگامی که فیسبوک از پروژه جاه طلبانه استیبل کوین خود، لیبرا خبر داد. موج های شوک ناشی از این پروژه بلافاصله در سراسر این صنعت احساس شد و قیمت بیت کوین شروع به افزایش کرد.

Telegram

از آن زمان، رئیس جمهور چین، شی جینپینگ، بیانیه ی برجسته ای را بیان کرد که بر توسعه فناوری بلاکچین در این کشور تائید داشت. ابتکار عمل ارز دیجیتال بانک مرکزی چین به سمت فرسودگی درآمد، که بسیاری از آنها نشانه ای از موضع نرم شدن دولت در قبال ارزهای رمزنگاری شده و همچنین نمونه ای برجسته از پیامدهای احتمالی لیبرای فیس بوک بر سیاست پولی دولتهای حاکمیتی بودند.

برای مدتی کوتاه، به نظر می رسید که یک دعوای دیوانه وار اتفاق می افتد. شبکه آزاد تلگرام یا TON که توسط کریپتو کارنسی داخلی خود، Gram ساخته شده است، قرار است نخستین محصول این پروژه باشد .

با توجه به حضور فیسبوک در خط مقدم آگاهی عمومی و میلیاردها کاربر آن، به نظر می رسد که ارز Libra بسیار محبوب خواهد شد و دیگر جایگاهی برای پروژه ی برادران دوروف و رهبری آنها باقی نگذارد .

سوال های مطرح شده

ورود تلگرام به دنیای کریپتو کارنسی با جدیت و با مبلغ ۱٫۷ میلیارد دلار در دور فروش در فوریه ۲۰۱۸ آغاز شد. اوج اختلافات SEC با تلگرام از آنجایی آغاز شد که فروش توکن های تلگرام بخاطر مسائل امنیتی پنهان نگه داشته شد.

در ۱۷ فوریه ۲۰۱۸، این شرکت برای آنچه به عنوان فرم D معروف است، دادخواستی را ارائه داد که شرکت ها را از لزوم ثبت اوراق بهادار خود در SEC معاف می کند. در ابتدا، ممکن است این مسیر برای شرکتهای بلند پرواز که به دنبال راه اندازی با حداقل دخالت از قانون گذاران هستند جالب به نظر برسد. اما در واقعیت، فرم D هم با محدودیت های خاص خود همراه است.

تلگرام تحت عنوان ۵۰۶ (c) ثبت شده است، معافیتی که به شرکتها اجازه می دهد در صورت فروختن اوراق بهادار به سرمایه گذاران معتبر، فقط از تبلیغات SEC جلوگیری کنند. چند ماه گذشت و سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر توزیع توکن های عمومی ۱۶ اکتبر بودند.

با این حال، در ۱۱ اکتبر، SEC با یک اقدام اضطراری و دستور مهار، پروژه TON را در مسیرهای خود متوقف کرد. قانون گذاران ادعا کردند هیچ محدودیتی برای جلوگیری از فروش مجدد دارایی های تازه خریداری شده از سوی سرمایه گذاران اولیه اعمال نشده است. برای SEC، این نقض مسیر فرم D بود.

SEC

با وجود زمان فاجعه بار، تلگرام دوباره بهSEC رسید، و یافته های آن و مقام رسمی در مورد فروش اولیه توکن های دور پروژه را مورد اعتراض قرار داد. ظاهراً سرمایه گذاران با در نظر گرفتن حق خود برای بازپرداخت اولیه ای که در توافق نامه خرید خصوصی و همچنین با حمایت از تأخیر در صدور توکن ها به دست آورده اند، با تلگرام کنار آمده ند.

نبرد برای سوابق بانکی

اگرچه جلسه استماع تلگرام برای اواسط ماه فوریه تنظیم شد، اما به نظر می رسد که زنگ برای دور بعدی نبرد نظارتی زودهنگام شده است. تلاش کمیسیون امنیت مالی برای یافتن سوء رفتار در فروش توکن ۱٫۷ میلیارد دلاری این شرکت، باعث شده است که قانون گذاران در این شرکت مشغول انتشار سوابق بانکی خود باشد.

مطابق پرونده در دادگستری منطقه جنوبی نیویورک، این شرکت تا تاریخ ۲۶ فوریه باید سوابق بانکی را تحویل دهد. نکته قابل توجه این است که تلگرام مجاز است اطلاعات مطبوعاتی را که طبق قانون حفظ حریم خصوصی خارجی به دادگاه داده می شود، ویرایش کند.

نامه ای به وکلاى پاول دوروف اظهار داشت که تلگرام موافقت کرد که این پرونده ها را حداکثر تا ۱۵ ژانویه به SEC ارائه کنند. آنچه در حماسه تلگرام با SEC عجیب نیست این است که درخواست اولیه قانون گذاران برای دیدن اسناد رد شده است.

طبق حکم دادگاه در تاریخ ۶ ژانویه که توسط قاضی پی کوین کاست امضا شده است، دادگاه نیویورک درخواست وزیر امور خارجه را مبنی بر “اجبار تولید اسناد بانکی” رد کرد.

در حالی که دادگاه ممکن است درخواست اولیه SEC برای سوابق بانکی را رد کرده باشد، اما چنین تصمیمی دسترسی به اطلاعات را برای بقیه پرونده قانونی از بین نمی برد و قانون گذاران می توانند درخواست های مکرر برای دسترسی به سوابق بانکی را داشته باشند.

تلگرام وضعیت امنیتی را دو چندان می کند

تلگرام در طول درگیری حقوقی خود با SEC، اظهار داشته است که توکن های Gram ابزاری برای سرمایه گذاری نیستند. در تاریخ ۶ ژانویه، این شرکت بار دیگر اعلام کرد که ارز آن نباید با ابتکار عمل سودآوری همراه باشد و برای نگهداری بلند مدت طراحی نشده است.

Gram

این امر به ویژه با توجه به شرایط فعلی شرکت قابل توجه است زیرا معمولاً چنین تعریفی برای امنیت اعمال می شود، تلگرام تأکید کرد که گرام ها به عنوان ” ابزار مبادله” بین کاربران در شبکه گسترده خود طراحی شده اند و هشدار می دهند: “شما نباید انتظار داشته باشید که سود خود را بر اساس خرید یا نگه داشتن گرام خود انجام دهید، و تلگرام هیچ قولی نمی دهد که شما سود بخواهید !!!!

به نظر شما برنده ی این نبرد چه کسی است ؟َ!

 

منبع : cointelegraph

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]