دکتر علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با ایبنا گفت: رصد آماری این معاونت حاکی از میزان رشد ۱۰۰ درصدی فناوری بلاک‌چین در کشور به صورت سالیانه دارد.

blockchain

ایشان در زمینه کاربردهای فناوری بلاک‌چین در ایران گفت: بلاک چین یک فناوری نوظهور، مهم و انقلابی است که باعث ایجاد تحولات بزرگ در زیرساخت‌های کشور می شود؛ یکی از مهم‌ترین صنایع که باید خود را برای مواجهه با این فناوری آماده کند صنعت مالی و بانکی کشور است؛ اعتقاد شخصی دارم با توجه به ذات شفاف بلاک چین، این فن آوری در زمینه شفافیت و کاهش بوروکراسی کاربرد بسیار مهمی خواهد داشت به نحوی که می‌توان از این فن آوری برای گسترش شفافیت که یکی از مهمترین نیازهای امروز کشور است، استفاده کرد.

ایشان در خصوص نگرانی های موجود در حاکمیت در مواجهه با فناوری بلاک‌چین اظهار داشت: همیشه فناوری‌های نوظهور و پیشتاز برای حاکمیت ها نگرانی ایجاد می کند اما در طول سال‌های اخیر تلاش بر این بوده تا این فناوری‌ها ابتدا به درستی شناخته شده و سپس قانونگذاری برای آنها انجام شود. البته بحث بلاک‌چین با رمز ارزها متفاوت است و پژوهش هایی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه بلاک چین انجام شده و معتقدم که مزایای این فناوری از مضرات آن بیشتر است.

مصوبات در دست بررسی دولت در خصوص بلاک‌چین و رمز ارز

هم اکنون ۱۴۰ کشور در دنیا در حال بررسی این فناوری و همچنین فن آوری رمزارز هستند و از محصولات و زیرساختهای این فناوری استفاده می‌کنند با توجه به همین اصل نیاز است تا قانونگذاران  از این حوزه حمایت کنند و با اعلام سیاست‌های مناسب، فعالیت این کسب و کار وضعیت مشخصی پیدا کند؛ در همین زمینه مصوباتی در دولت در دست بررسی است.

۲۰ هزار نفر در حوزه بلاک‌چین در کشور مشغول فعالیت هستند

دکتر دلیری با اشاره به ظرفیت‌های فعال موجود در حوزه بلاک‌چین در ایران گفت: متخصصان داخلی علاقه بسیار زیادی به این حوزه دارند و این فناوری باعث ایجاد بازار کار جدیدی در کشور گردیده که در آینده ای نزدیک به یکی از ستون‌های اصلی فناوری در کسب و کارها تبدیل خواهد شد؛ گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نشان از رشد ۱۰۰ درصدی فناوری بلاک‌چین در کشور به صورت سالیانه دارد که بر اساس همین آمار بیش از ۲۰ هزار نفر در این صنعت فعالیت دارند.

 

دولت از شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید کننده رمز ارز ایرانی حمایت معنوی خواهد کرد

دکتر دلیری با اشاره به فراخوان معاونت مطبوعش به منظور حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه رمز ارز افزود: همانطور که قبلا اعلام کرده بودیم از شرکت‌های دانش بنیانی که در تولید رمز ارز فعالیت دارند حمایت‌های معنوی بعمل خواهد آمد. این حمایت به منظور رشد و توسعه کسب و کارهای مربوط به رمز ارزها در کشور می باشد؛ این معاونت همچنین به عنوان تسهیل کننده از ظرفیت‌های موجود در کشور به منظور بومی سازی این فناوری، گسترش کسب و کارهای مرتبط با بلاک چین و رشد این فناوری در کشور حمایت می‌کند.

 

منبع: ایـبِـــنا

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]