آیا آینده فناوری بلاکچین در شرق شکل می گیرد؟

از زمان پایان جنگ جهانی دوم، ایالات متحده یک رهبر جهانی بلامنازع در نوآوری بوده است. از فرستادن یک مرد روی ماه تا “هشت خائن” Fairchild و تولد دره سیلیکون امروزی، ایالات متحده در صدرنشینی فناوری های نوظهور قرار گرفته است. این موقعیت به کشور مزیت استراتژیک در اتخاذ فناوری و تعیین استانداردهای اساسی برای استفاده از آن داده است. با این حال، با ورود به دهه جدید، ایالات متحده در خطر از دست دادن جایگاه خود به عنوان نوآوری پیشرو در آسیا است و تأثیر چشمگیری بر آینده فناوری ما خواهد گذاشت.

ظهور چین

بزرگترین رقیب نوآوری آمریکا، چین است. در طی چند سال گذشته، چین به شدت روی توسعه فن آوری های نوظهور مانند بلاکچین و هوش مصنوعی متمرکز شده است. در حالی که پاسخ دهندگان نظرسنجی PwC، ایالات متحده را به عنوان پیشرفته ترین سرزمین در حال توسعه بلاکچین می دانستند، ولی معتقدند که طی سه تا پنج سال آینده، رهبر بلاکچین چین خواهد بود.

از ژانویه گذشته بیش از ۵۰۰ پروژه در اداره فضای مجازی چین ثبت نام کرده اند. نزدیک به سه برابر حق ثبت اختراعات مربوط به بلاکچین در چین نسبت به کشور بعدی وجود دارد. براساس گزارشی از شرکت اطلاعاتی آمریکا IDC، هزینه های چین برای فناوری بلاکچین تا سال ۲۰۲۳ از ۲ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. حتی دولت های محلی در حال تعهد بودجه برای پروژه های زنجیره ای هستند.

چه اتفاقی می افتد اگر ایالات متحده جنگ بلاکچین را از دست بدهد؟

اولویت ملی

تمام این فعالیت و علاقه به فناوری بلاکچین به دلیل حمایت بی وقفه دولت چین است.

توسعه بلاکچین وقتی در سیزدهمین برنامه پنج ساله کشور در سال ۲۰۱۶ قرار گرفت، به یک اولویت ملی تبدیل شد. شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در سخنرانی اواخر اکتبر سال گذشته، اهمیت این فناوری را برای آینده این کشور تقویت کرد و اظهار داشت:

“ما باید از بلاکچین به عنوان یک پیشرفت مهم برای نوآوری مستقل فن آوری های هسته ای استفاده کنیم، مسیرهای اصلی را روشن کنیم، سرمایه گذاری را افزایش دهیم، روی تعدادی از فناوری های کلیدی تمرکز کنیم و توسعه بلاکچین و نوآوری های صنعتی را تسریع کنیم.”

واسطه زدایی

یک مقام چینی در تلویزیون دولتی توضیح داد:

وقتی در مورد بلاکچین صحبت می کنیم، بسیاری از افراد در مورد” عدم تمرکز “صحبت می کنند. من می خواهم یک تغییر کوچک در کلمه ایجاد کنم. من فکر می کنم فناوری بلاکچین واسطه ها را از بین می برد.

معیارهایی که چین دوست دارد آنرا تعیین کند با فلسفه اساسی معاملات همتا به همتا بدون دخالت دولت یا حزب مرکزی ابجاد شده است. جوش روگین، ستون نویس واشنگتن پست، برای پیگیری های مربوط به بلاکچین، می گوید: “در حالی که غربی ها وب ۳٫۰ مبتنی بر بلاکچین را به عنوان یک سیستم باز پیش بینی می کنند، چین می تواند یک زنجیره بسته بسازد که مردمش را کنترل کند و برای اهداف فاسد استفاده کند.”

Blockchain-Industry (1)

 

با پیشبرد تنظیم استاندارد، چین می تواند صنعت را به دلخواه خود هدایت کند و به طور بالقوه اتخاذ برخی سیستم عامل های بلاکچین را که نمی تواند کنترل کند محدود کند.

چرا Fed نیاز به انتشار دلارهای دیجیتال دارد

فراتر از دیوار بزرگ

یکی از راه های تعیین استانداردها این است که زودتر با سایر افراد جهان کار کنید.

با همکاری ۱۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۵ کشور بالکان، چین مرکز عالی تعالی خودCEEC را ایجاد کرد، و تمرکزش را بر تقویت تحقیقات کاربردی و اساسی در مورد بلاکچین و فن آوری های DLT متمرکز کرد.

چین همچنین یک کنسرسیوم بانکی با دیگر کشورهای بریکس در زمینه توسعه اقتصاد دیجیتال تشکیل داد.

حتی والمارت و IBM با JD.com و دانشگاه Tsinghua به نیروهای خود پیوستند تا اتحاد ایمنی مواد غذایی بلاکچین را برای “تقویت ردیابی مواد غذایی، ردیابی و ایمنی در چین تقویت کنند”.

کشور چین تنها نیست

در حالی که مطمئناً چین در بهترین موقعیت برای نوآوری بلاکچین قرار دارد، این تنها کشوری نیست که می تواند از ایالات متحده آمریکا در این دهه پیشی بگیرد.

بازار کره همچنین توانایی تبدیل شدن به یک رهبر برای پذیرش بلاکچین در جهان را دارد. این کشور در بسیاری از زمینه های مشاغل بزرگ، شرکت های نوپا و دولت پیشگام است. وزارت علوم و فناوری در کره جنوبی ابتکار عمل برای آموزش توسعه دهندگان بلاکچین را آغاز کرده است و دولت متروپولیتن سئول قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱ میلیارد دلار در این زمینه ها سرمایه گذاری کند.

 

بخش عمده ای از توسعه بلاکچین در هند اتفاق می افتد. هند کشور شماره یک در سراسر جهان در بسیاری از زمینه های تخصصی مهندسی و ادغام سیستم ها است و به عنوان یک رهبر جهانی در نوآوری نرم افزار، هند برخی از تیم های برتر بلاکچین در جهان را در اختیار دارد. رهبران توسعه بلاکچین هند منجر به تصمیم گیری و مهندسی برای شرکت هایی در سراسر جهان می شوند.

خیلی دیر نیست

در حالی که سایر کشورها موقعیت خود را به دست می آورند، ایالات متحده هنوز هم می تواند در حفظ جایگاه خود به عنوان قدرت نوآوری های جهان قدرتمند عمل کند . ایالات متحده از طریق ترکیبی از مداخلات دولت، سرمایه گذاری و مشارکت با شرکتهای خصوصی و دولتی، می تواند از صنایع جوانی همچون بلاکچین پشتیبانی کند، رشد آن را تقویت کرده و استانداردهای استفاده از آن را تعیین کند. نظر شما چیست ؟ آینده ی جهان بلاکچین همچنان در دست ایالات متحده قرار خواهد داشت یا شرق آسیا مسیر را تغییر میدهد ؟؟

منبع : cointelegraph

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *