در مقاله قبلی اشاره ی کوتاهی به بلاکچین های خصوصی و تعریف قرار داد های هوشمند کردیم و گفتیم با استفاده از این قرارداد ها افراد میتوانند در هزینه و زمان صرفه جویی کنند و در عین حال از احقاق حقوق خودشون مطمئن باشند ، اما در این مقاله قصد داریم نگاه ظریف تری به این قرار داد ها بیندازیم و بررسی کنیم که قرارداد هوشمند به طور کلی چی هست و در چه مواردی کاربرد داره و چگونه کار میکنه ؟!

smart contract

به طور کلی یک قرارداد هوشمند مجموعه ای از کدهای کامپیوتر بین دو یا چند گروه است ، که در یک بلاکچین اجرا می شوند . این قرارداد ها مجموعه ای از قوانین توافق شده بین افراد یا گروه های مجموعه هستند.

برای مثال من و شما اعضای یک شرکت هستیم که طبق اصول و قواعد خاصی با یکدیگر همکاری میکنیم ، ما میتونیم به جای استناد شفاهی به قوانین و یا امضای کتبی اونها از کد های کامپیوتری استفاده کنیم و تمام قواعدی که قصد داریم اونها رو طی همکاری خودمون اجرایی کنیم در یک شبکه ی بلاکچین ثبت کنیم . به این میگن یه قرارداد هوشمند بین گروهی از افراد یه مجموعه . و اما چه ویژگی ای این قرارداد رو از یه قرارداد معمولی متمایز میکنه که میتوانیم هوشمند خطابش کنیم ؟!

پس از تعریف قواعد، اگر این مجموعه از قوانین از پیش تعریف شده محقق شود، قرارداد هوشمند به طور خودکار طبق همون قواعد اجرا میشود .
در واقع قرارداد هوشمند یک قطعه کد است که موجب تسهیل ، تایید و اجرای شرایط توافق به صورت اتومات و غیر متمرکز میشود . این قرارداد غیر متمرکز است زیرا هیچ واسطه ای برای اجرایی شدن آن وجود ندارد .
قراردادهای هوشمند به شما اجازه می دهند که هر چیز ارزشمندی، از جمله پول، سهام، املاک ، اموال و غیره را به صورت شفاف، و با از بین بردن واسطه ها و حفظ سیستم ، مبادله کنید.


در یک فرآیند عادی برای گرفتن سند ثبت شده در دادگاه به عنوان یک مدرک ، شما ابتدا باید به یک وکیل یا دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید، پول مراتب اداری را به نوبت از جیب خودتان بپردازید و منتظر بمانید تا سندی را که لازم دارید دریافت کنید.

اما این سناریو با استفاده از قراردادهای هوشمند به کلی تغییر می کند. هنگامی که این فرآیند را با قراردادهای هوشمند انجام می دهید، میتونید صرفا با پرداخت وجه و بدون معطلی سند مورد نیاز خودتون رو دریافت کنید و به مشارکت هیچ شخص ثالثی مانند وکیل هم نیاز ندارید . سریع ، بدون معطلی و بدون کاغذ بازی .
علاوه بر این، قراردادهای هوشمند تنها محدود به تعریف قواعد طرفین توافقنامه نیستند، بلکه آنها مسئول اجرای این قوانین و تعهدات نیزهستند.

به عبارت دیگر، قراردادهای هوشمند کد هایی با قابلیت اجرایی شدن هستند که در بلاکچین ذخیره میشوند و وقتی این قوانین برآورده می شوند، این کد به تنهایی اجرا می شود و خروجی حاصل میگردد .
در ساده ترین شکل، قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که با توجه به فرمت هایی که توسط خالق آنها ایجاد شده است اجرا می شود.

contract

قراردادهای هوشمند در همکاری های کسب و کارها نیز سودمند هستند. از قرارداد های هوشمند میشه برای ثبت توافق صورت گرفته بین افراد با شرایط خاص استفاده کرد ، در این شرایط رضایت طرفین در بلاکچین ثبت میشه و خطر تقلب به کلی از بین میرود . به همین دلیل است که هیچ شخص ثالثی درگیر نیست ، در واقع اصلا نیازی به شخص ثالث هم نیست و در این سیستم هزینه ها بطور قابل توجهی کاهش پیدا میکنند .


و به طور خلاصه، قراردادهای هوشمند معمولا بر روی مکانیسمی کار می کنند که دارایی های دیجیتالی را همراه با گروه های چندگانه که شرکت کنندگان درگیر آن می توانند به طور خودکار دارایی های خود را مدیریت کنند، کار می کنند. این دارایی ها در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد و براساس قوانین قرارداد توزیع می شود. قراردادهای هوشمند هم ، توانایی پیگیری عملکرد در زمان واقعی و صرفه جویی در هزینه را دارند.

به طور عامیانه میشه گفت قرارداد های هوشمند قضات درستکاری هستند که به شما تعهد ۱۰۰ درصد میدهند تا حقتان را بدون هیچ زحمتی مطالبه کنند .

خصوصیات قراردادهای هوشمند:

  1. قابلیت بررسی خودکار
  2. قابلیت اجرایی شدن خودکار
  3. انجام خودکار تسویه حساب

یک قرارداد هوشمند چگونه کار می کند؟

برای درک اینکه یک قرارداد هوشمند چگونه کار می کند، بیایید نمونه ای را در نظر بگیریم که در آن شما می خواهید ملک خود را بفروشید.
فرآیند فروش عادی، مستلزم بسیاری از کاغذ بازی ها و همچنین ارتباط با چندین فرد است. به غیر از پیچیدگی ارتباطات، خطر تقلب و کلاهبرداری هم وجود دارد .

در حال حاضر، بسیاری از افرادی که در املاک و مستغلات کار کنند، مبالغ هنگفتی نیز از طرفین دریافت می کنند تا امنیت معاملات را تامین کنند . آنها به عنوان واسطه در فرآیند کلی کار می کنند و در مذاکرات و نظارت بر معامله نیز ذینفع می باشند.

در چنین مواردی، شما نمی توانید به فردی که با آن برخورد می کنید اعتماد کنید، آژانس های معاملاتی خدمات سپرده ها را ارائه می دهند که پول را از یک طرف به طرف دیگر انتقال می دهد. هنگامی که معامله نهایی می شود،هر دو طرف معامله مجبورند تا مبلغ گزافی را به عنوان کارمزد پرداخت کنند .

در چنین مواردی قراردادهای هوشمند بسیار کارآمد میشوند . کافیست شرایط معامله و نقل و انتقال خودتون رو تعریف کنید و دیگر نگران هیچ چیز نباشید . تا زمانیکه تمام شرایط ذکر شده در معامله محقق نشود ، قرارداد هوشمند اجازه ی نقل و انتقال پول را نخواهد داد . بلی قرار داد های هوشمند میتوانند جایگزین افراد شوند .

smart contract work

پول و حق مالکیت اموال می توانند در یک سیستم توزیع شده ذخیره شوند که توسط طرفین در زمان واقعی قابل مشاهده است. از آنجا که انتقال پول توسط تمام شرکت کنندگان شبکه قابل مشاهده خواهد بود، احتمال تقلب از بین می رود.

علاوه بر این، هیچ فرصتی برای واسطه وجود ندارد زیرا عدم اعتماد بین طرفین معامله وجود ندارد. تمام توابع انجام شده توسط نماینده املاک میتوانند به قرارداد هوشمند کد گذاری شوند، بنابراین، صرفه جویی قابل توجهی برای خریدار و فروشنده هم ایجاد خواهد شد.

خب تا اینجا فهمیدیم که قرار داد های هوشمند در بسیاری از موارد کارامد هستند . ولی یک سوال ، در حالیکه سیستم فعلی هنوز تا حدودی کارایی دارد پس چرا باید از قرارداد های هوشمند استفاده کنیم ؟

استفاده از قرارداد های هوشمند در زندگی روزمره ما نسبت به قرارداد های سنتی مزایای متعددی دارند که سریع و راحت بودن فقط بخش کوچکی از آن است . تامین امنیت هر معامله ای که پول و کالا های ارزشمند بخشی از آن هستند با استفاده از این قرارداد ها به سادگی ممکن میشوند .

البته لزوم گره خوردن زندگی روزمره ی ما با این قرارداد ها پیشرفت تکنولوژی است که احتمالا در سال های آینده محقق خواهد شد .

به اطراف و دغدغه های روزمره ی خودتون با دقت نگاه کنید و مضامینی را پیدا کنید که با قرارداد های هوشمند به سادگی قابل حل و فصل شدن هستند و آنها را با ما به اشتراک بگذارید .

در مقالات بعدی سعی میکنیم نحوه ی تعریف یک قرارداد هوشمند ساده و پلتفرم هایی که میشه از آنها برای تعریف قرارداد های هوشمند استفاده کرد را بررسی کنیم .

منبع ترجمه : hackernoon

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *