آیا بیت کوین یک حباب است ؟

علیرغم کاهش ارزش بیت کوین ، بازار رمزنگاری در حال شکوفایی است و هنوز مانند حباب از هم پاشیده نشده است.


کریپتو کارنسی ها به سرعت وارد آگاهی عمومی شده اند و بسیار برای کاربران و تاجران جذاب و قابل توجه هستند

bitcoin bubble

برای عموم مردم ، بیت کوین یک ارز جدید را نشان می دهد که مبتنی بر یک بستر غیر متمرکز به نام blockchain است. این مفهوم پایه و اساس خود را بر اساس ریاضیات ثابت قرار می دهد.

اما برای سرمایه گذاران و معامله گران بیت کوین یک فرصت عالی سودآور و حتی یک دارایی با ارزش بلند تعریف میشود .

از نظر تاریخی ، انواع کلاس دارایی را می توان به بیت کوین تشبیه کرد ، خواه از ملک ، سهام ، اوراق قرضه یا حتی هنر …. تفاوت اصلی این است که معمولاً ، طبقات دارایی نوعی پشتوانه فیزیکی دارند ، در حالی که بیت کوین دارایی های دیجیتالی است که فقط به این دلیل ارزش دارد که افراد جامعه ی آن معتقدند با ارزش است.

ارزش هر کالایی (دیجیتال یا غیره) می تواند بالا رود و سقوط کند ، در حقیقت عرضه و تقاضا و یا تمایل خریداران این نوسانات را بوجود می آورد.

با این حال ، طبقات دارایی نیز ذاتاً مستعد آنچه که به عنوان “حباب” شناخته می شود ، هستند. به عبارتی تورم قیمت بر اساس انتظارات آینده است. در جامعه سرمایه گذاری ، تورم قیمت می تواند به هر علتی از جمله عدم عرضه ، افزایش تقاضا یا فقط درک برخی از تغییرات آینده در اصول و مبانی تأثیرگذار بر بازار خاص رخ دهد.

علل حباب :

به گفته محققان بازار مالی در دهه ۱۹۸۰ ، “حباب” وضعیتی است که دلالان جنس مورد نظر را با قیمتی بالاتر از ارزش اساسی خود خریداری می کنند.

تقریباً سی سال پس از اغراق در دهه ۱۹۸۰ و حبابdotcom در اوایل دهه ۲۰۰۰ ، محققان با افزودن کلمه “سفته بازی” تعریف خود را از حباب ها گسترش دادند.

دسترسی به بازارهای مالی طی چند دهه گذشته به سرعت افزایش یافت و به مادران و پدران این امکان را داد که به طور مستقیم در بورس سهام سرمایه گذاری کنند و از رشد چشمگیر مشتقات مالی از جمله تجارت خرده فروشی نیز بهره ببرند.

حدس و گمان در مورد ارزش سهام و اوراق قرضه به یک سرمایه گذاری پوپولیستی تبدیل شد که مفهوم “حباب های سوداگرانه” را مطرح کرد ، به عنوان مثال”وضعیتی که در آن اخبار مربوط به افزایش قیمت ها باعث افزایش اشتیاق سرمایه گذاران می شود که با انتقال روانی از فردی به شخص دیگر گسترش می یابد.

در این روند تقویت داستانهایی که ممکن است افزایش قیمت را توجیه کند و طبقه ای بزرگتر و بزرگتر از سرمایه گذاران را به وجود آورد ، که علیرغم شک در مورد ارزش واقعی یک سرمایه گذاری ، از طریق حسادت به موفقیت های دیگران و تا حدی از طریق هیجان به آن کشیده می شوند.

یک روش نسبتاً رایج در بین مردم وجود دارد آنها تمایل دارند دیگران را دنبال کنند ، بیش از آنکه تصمیمات مستقلی بگیرند. که آن را “رفتار گله ای”می نامیم.

economic bubble

 

مفهوم کلیدی دیگری که بیشتر به حباب های سوداگرانه می افزاید ، امکان فروش دارایی های سرمایه گذار در آینده است. این حالت به عنوان “فروش کوتاه” شناخته می شود و با “کوتاه شدن” بازارهای مشتقات تازه تأسیس مانند معاملات آتی و گزینه ها تسریع می شود.

با مشارکت بیشتر مردم در بازارهای مالی ، مشخص شد که حبابهای سوداگرانه می توانند منطقی و غیرمنطقی باشند. مفاهیم حدس و گمان منجر به حباب های منفی می شود که به عنوان تصویر آینه یک حباب سوداگرانه در نظر گرفته می شود و در نتیجه سقوط چشمگیر قیمت ها را به وجود می آورد.

حتی معامله گران تازه کار می دانند که بازارها هنگام تقاضا ، تمایل به بالا رفتن دارند ، اما در هنگام عرضه زیاد ، مانند یک آسانسور پایین می روند. همه فعالان بازار در سال ۲۰۰۸ متوجه شدند که GFC پس از پشت سر گذاشتن حباب بی سابقه (و تا حد زیادی غیر منتظره) در بازار املاک ایالات متحده ، هزاران دلار ارزش دارایی را از بین برد.

شیدایی حباب

بنابراین ، با وجود حباب های متعدد که در طول سال ها و تقریباً در تمام کلاس های دارایی توسط سرمایه گذاران در سطح جهان مشاهده و احساس می شود ، آیا بازارهای خاصی از حباب مصون هستند؟

حباب های بازار ارز در اواسط دهه ۱۹۹۰ توسط ون نوردن (۱۹۹۶) مورد بررسی قرار گرفت. او از الگوی حبابهای سوداگرانه خود در چهار ارز اصلی استفاده کرد: مارک آلمانی ، ین ژاپن و دلار آمریکا و دلار کانادا، وی از سپتامبر ۱۹۷۷ تا اکتبر ۱۹۹۱ ، به این نتیجه رسید که “هیچ مدرک قابل توجهی” از حباب ها کشف نشده است.

این به طور بالقوه می تواند به این معنی باشد که هرچه بازار در دسترس و بزرگتر باشد ، احتمال حباب کمتر خواهد بود. با این حال دولتهای بزرگ از طریق نرخ بهره ، عملیات بازار آزاد و اغلب اوقات ، مداخله صریح ارز برای جلوگیری از نوسانات هرج و مرج بازار را کنترل می کنند.

با تمام این گفته ها ، بعید است که فعالان بازار اقدامات بانک ملی سوئیس (SNB) را در ژانویه ۲۰۱۵ فراموش کنند.

تغییر سیاست غیر منتظره SNB ، ارزش های فرانک سوئیس را در جهت مخالف انتظارات اجماع قرار داد که منجر به عجله همه جانبه برای خروج توسط معامله گران شد این بحران به صورت محاوره ای با عنوان “قوی سیاه” شناخته می شود تا برای همیشه در خاطرات معامله گران ارز بگنجد.

رمزگشایی ارزش  بیت کوین : 

قیمت بیت کوین بیش از چهار سال نسبتاً ثابت بود، جایی در حدود ۵۰۰ دلار برای هر بیت کوین. در سال ۲۰۱۶ ، با شدت گرفتن پوشش رسانه ای ، هر دو گروه سرمایه گذارهای حرفه ای و آماتور شروع به کنکاش و خرید ارزهای رمزپایه ای کردند که به افزایش قیمت کمک کردند و در نتیجه سرمایه گذاران بیشتری را مانند اثر گلوله برفی جذب کردند. این قیمت در اوایل سال ۲۰۱۷ از سد ۱۰۰۰ دلار عبور کرد و در ۱۲ ماه گذشته در یکشنبه معروف ، هفدهم دسامبر ۲۰۱۷ ، به حداکثر زمان تقریباً ۲۰ هزار دلار رسید.

افزایش شدید قیمت بیت کوین منجر به ادعای حباب در بیت کوین شد و کارشناسان ارزهای دیجیتال اعلام کردند که رمزنگاری در حال تجربه یک حباب کلاسیک است.

bitcoin-Bubble

 

در طول سال ۲۰۱۸ ، قیمت بیت کوین به حدود ۳،۸۰۰ دلار رسید، و به اصطلاح حباب ترکید ولی هیچ کس عجله ای برای فروش نداشت. در حقیقت ، بازار کریپتو (که ارزهای دیگری را هم به جز بیت کوین شامل می شود) همچنان در طی زمان با رشد همراه شد.

ایمان به بیت کوین !

ممکن است بیت کوین ارزش سرمایه گذاری داشته باشد ، اما با در نظر گرفتن تاریخ ، دو چیز کاملاً روشن خواهد شد.

یک ، دانش کافی در مورد بازار رمزنگاری مورد نیاز است تا سرمایه گذاران بتوانند انتخاب آگاهانه ای انجام دهند که تأثیر انتظارات غیر منطقی را کاهش دهد.

ثانیا ، سرمایه گذاران باید بدانند که با توجه به خطرات پیش روی هر کلاس دارایی (و تمایل شرکت کنندگان در بازار برای خروج) سرمایه گذاری بیشتر از آنچه خود هزینه آن را دارید از دست می دهید ، به عبارت دیگر ، ریسک بیش از حد ، توصیه نمی شود.

در آخر نیز باید متذکر شد این یک اصل مسلم است که روابط متقابل بین ریسک و بازگشت اساساً بر رفتار بازارهای مالی حاکم است. بنابراین با ادامه روند نوسانات قیمت بیت کوین ، افتادن طعمه های خرید و فروش های شدید ، سرمایه گذاران ممکن است بخواهند یک نمای بلند مدت را در نظر بگیرند و مدت زمان قابل توجهی دارایی خود را نگه دارند ، یا اینکه ریسک تغییرات شدید در کوتاه مدت را بپذیرند.

منبع : https://medium.com

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *