هاوینگ بیت کوین هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد و میزان پاداشت ماینرهای بیت کوین را نصف می کند همانطور که بسیاری می دانند، عرضه بیت کوین(BTC) محدود است. پس از تولید ۲۱ میلیون سکه، شبکه تولید بیشتری نخواهد داشت. این یکی از اصلی ترین دلایلی است که از بیت کوین به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می شود. دقیقاً مانند فلز زرد. در جهان فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و روزی همه آن استخراج می شود.

در حال حاضر، در حدود ۱۸ میلیون بیت کوین BTC در گردش است که تقریبا ۸۵٪ از کل آنهاست. اما این بدان معنا نیست که این کریپتو کارنسی به زودی تمام شود و به حد پایانی خود یعنی ۲۱ میلیون سکه برسد. در حقیقت از همان ابتدا برنامه بیت کوین طوری نوشته شده که هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک میزان پاداشت آن نصف میشود و تولید سکه های جدید مشکل تر می شود. دقیقاً مانند معدن طلا. جایی که یافتن رگه های جدید با گذشت زمان چالش برانگیز تر می شود.

Digital Gold

 

به طور خاص، پروتکل پاداش هر بلوک را به نصف کاهش می دهد. بنابراین، هر بار که هاوینگ رخ می دهد، کارگران معدن شروع به دریافت ۵۰٪ بیتکوین کمتر برای تأیید معاملات می کنند.

خوب، اما “پاداش بلوک” چیست؟

به طور خلاصه مقدار BTC که یک ماینر برای هر بلوک جدیدی که به زنجیره (بلاکچین بیتکوین) اضافه می شود دریافت می کند را پاداش بلوک می نامیم.

برای توضیح بیشتر این مفهوم، بگذارید به طور خلاصه به ریشه های بیت کوین و بلاکچین بازگردیم. به معنای ساده تر، یک بلاکچین یک دفتر کل دیجیتالی است که اطلاعات مربوط به معاملات خود را در بلوک هایی که اندازه هر کدام یک مگابایت می باشد، ذخیره می کند. به عنوان مثال، وقتی شخص A بیت کوین را به شخص B ارسال می کند، این معامله در یک بلوک ذخیره می شود، به همراه حدود ۵۰۰ معامله دیگر که تقریباً در همان زمان اتفاق افتاده است.

پاداش هر بلوک مقداری Cryptocurrency است که ماینرها هنگام حل موفقیت آمیز یک معادله  ریاضی بسیار پیچیده با سخت افزار استخراج خود دریافت می کنند. این پاداشِ کار سخت آنهاست.

ماینرها بعد از هاوینگ چقدر بیت کوین دریافت می کنند؟

هر بلوک جدید بعد از هاوینگ ۶٫۲۵ بیت کوین پاداش می دهد. که در آغاز عمر بیت ، این پاداش هشت برابر بیشتر بوده.

وقتی شبکه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ فعال گردید ، ماینرها ۵۰ BTC در هر بلوک پاداش دریافت می کردند. بنابراین، در کل ۱۰،۵۰۰،۰۰۰ بیت کوین قبل از نیمه دوم بعدی در نوامبر ۲۰۱۲، هنگامی که ماینرها شروع به دریافت ۲۵ بیت کوین برای هر بلوک کردند، ایجاد شده بود.

این ممکن است بسیار سخاوتمندانه به نظر برسد (بیش از ۳۶۵،۰۰۰ دلار برای استخراج هر بلوک ، بر اساس ارزش فعلی) اما این شبکه در آن زمان فقط شروع به توسعه می کرد، و هیچ کس به طور مشخص نمی دانست که آیا مردم همچنان به ارزش این ارز دیجیتال پی خواهند برد یا خیر؟

واقعیت دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که قیمت تمام وقت بازار برای آن دوره در ژوئن سال ۲۰۱۱ برای هر بیت کوین ۳۱ دلار بود ، اما بعداً این حباب ترکید و بیت کوین قبل از پایان سال به ۲ دلار برگشت. 

دومین کاهش بیت کوین در ۶ ژوئیه ۲۰۱۶ اتفاق افتاد ، زیرا تعداد بلوک ها ۴۲۰،۰۰۰  شد و ماینرها شروع به جمع آوری ۱۲٫۵ بیت کوین برای هر بلوک جدید کردند که نرخ فعلی آن است. نیمه سوم این نرخ را دوباره به نصف کاهش میدهد ، که باعث خواهد شد پاداش بلوک به ۶٫۲۵ بیت کوین یا حدود ۴۵،۰۰۰ دلار با توجه به قیمت فعلی برسد.

هاوینگ چه موقع رخ خواهد داد؟

پیشبینی میشود که تاریخ خدودی رخ دادن هاوینگ بیتکوین ۱۴ می ۲۰۲۰ باشد .

تاریخ دقیق مشخص نیست زیرا زمان لازم برای تولید بلوک های جدید ممکن است سریعتر یا کندتر شود. به طور متوسط، شبکه هر ده دقیقه یک بلوک تولید می کند.

انتظار می رود این روند تا انتهای سال ۲۱۴۰ ادامه پیدا کند رمانی که مابنر ها دیگر برای ماین بلاک های جدید پاداشی دریافت نمیکنند و پاداش آتها صرفا میزان کارمزد تراکنش های هر بلاک مبیاشد .

آیا ماینرهای بیت کوین هنوز هم علاقه مند به ماین هستند؟

برخی از ماینرهای کوچکتر ممکن است مجبور به ترک شوند (یا حداقل حداقل سخت افزار خود را ارتقا دهند).

در این مرحله، اکثر ماین بیت کوین توسط غول هایی همچون Bitmain، که یک شرکت مستقر در چین است انجام می شود که در برخی از فارم ها در سال ۲۰۱۸ معادل ۱۲ میلیارد دلار درآمد داشته اند. کمپانیBitmain بلوک ها را با هزاران دستگاه بسیار قدرتمند و پرانرژی تأمین می کند.

Mining

با توجه به اینکه پاداش بلوکها کاهش میابد ، فارم های استخراج بزرگ  که به سختی هزینه های خودشان را پوشش میدهند مجبور به ترک بازی خواهند شد. با این وجود، راه های جدید و کارآمدتری برای استخراج بیت کوین می تواند پدید آید، که به طور بالقوه امکان مشاغل کوچکتر را فراهم می آورد.

آیا قیمت بیت کوین تغییر خواهد کرد؟

از نظر تاریخی، قیمت به دنبال نصف شدن پاداش استخراج افزایش می یابد، اما در نهایت به نسبت عرضه / تقاضا بستگی دارد.

در اصل، هاوینگ بیت کوین باعث کاهش عرضه آن می شود و این دارایی را کمیاب تر می کند. اگر تقاضا در آنجا باشد، احتمالاً قیمت افزایش می یابد. همچنین برخی از سابقه های تاریخی نیز خبر از افزایش قیمت بیت کوین بعد از نصف شدن دارد. در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، روز هاوینگ اول بیت کوین، قیمت از ۱۱ دلار به ۱۲ دلار افزایش یافت و در طول سال آینده یه صعود خود را ادامه داد و در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ به ۱۰۳۸ دلار رسید.

تقریباً چهار سال بعد، یک ماه قبل از نیمه دوم، قیمت بیت کوین از الگویی مشابه و صعودی پیروی کرد. این افزایش از ۵۷۶ دلار در ۹ ژوئن به ۶۵۰ دلار در ۹ ژوئیه ۲۰۱۶ رسید درست روزی که پاداش بلوک برای دومین بار در تاریخ نصف شد. مجدداً، BTC با وجود تلاطم های گاه به گاه، روند شتاب خود را تا سال بعد ادامه داد و در ۹ ژوئیه ۲۰۱۷ با ۲۵۲۶ دلار معامله شد.

 

 

Halving

 

آیا دفعه بعد هم همینطور خواهد بود؟ بدبینان معتقدند هیچ روش علمی برای تأیید این امر وجود ندارد.

علاوه بر این، این صنعت طی چهار سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است، زیرا ارزهای رمزنگاری و بطور ویژه بیت کوین به یک بخش اساسی پوشش خبری اصلی تبدیل شدند. با این وجود برخی افراد ممکن است وسوسه شده و از این فرصت استفاده کنند، به خصوص با توجه به الگوهای قبلی که بعد از هاوینگ بیت کوین به نمایش گذاشته شده است.

در نتیجه، اگر تاریخ خود را تکرار کند و قیمت بیت کوین از آوریل ۲۰۲۰ شروع به افزایش کند حتی معامله گران بیشتری ممکن است از ترس از دست رفتن دارائیشان خرید بیت کوین را شروع کنند، بنابراین تقاضا افزایش یافته و در نهایت باعث افزایش قیمت می شود.

منبع:cointelegraph

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *