در مقالات قبلی به اصول اولیه ی معامله گری و اصطلاحات رایج در این حرفه پرداختیم ، اما قبل از اینکه قواعد تریدینگ را یاد بگیریم نیاز داریم تا به یکی از شاخصه های بسیار مهم و تاثیر گذار در این حرفه بپردازیم “حالات روحی معامله گر”

به عقیده ی دانشمندان در زندگی معمولی ، انسان ها در اثر از دست دادن چیزی و یا عدم دریافت پاداش دچار غم و اندوه میشوند . به طور کلی هر زمانی که غم و اندوه را تجربه میکنیم ، احساس میکنیم که چیزی گم شده است !

برای مثال اگر ما در کاری موفق نباشیم اغلب غم و اندوه را تجربه می کنیم،  اگر کالای گران قیمت شما خراب شود و یا اینکه گم شود افسوس میخورید و این اتفاق سبب میشود شما به عنوان صاحب آن کالا دچار غم و اندوه شوید .

trading mood

 

اگر ما احساس کنیم که “چیزی را از دست داده ایم”، بعد از آن به طور ناخود آگاه تلاش می کنیم که مجددا مطلب مورد نظر را به دست بیاوریم. به این ترتیب، در جاهای دیگر و گاها نا مرتبط به دنبال جایگزین احساس از دست رفته میگردیم تا با دریافت پاداش ، حس از دست دادن را از خودمان دور کنیم . یکی از این روشها این است که افراد غمگین هدایایی برای خود خریداری کنند.

راه دیگر این است که مردم غمگین ، تمایل کمک کردن به دیگران را در خود ایجاد کنند . کمک به دیگران “احساس خوبی” در فرد کمک کننده ایجاد میکند .

به عبارت دیگر ، افراد غمگین به دنبال اصلاح حالات خود هستند. بنابراین افراد غمگین در تصمیم گیری های مختلف حالات متفاوتی را از خود بروز میدهند .

احتمالا تا حدودی متوجه منظور ما و موضوع اصلی مقاله شده اید . قطعا شما هم حالات مختلف ذکر شده را تجربه کردید و گاها تصمیمات متفاوتی گرفته اید که شاید در حالت عادی هرگز آن گونه رفتار نمیکردید. در این مقاله قصد داریم تاثیر این حال و احوال بر شغل معامله گری (تریدینگ) را بررسی کنیم .

 

موضوع این است که چگونه به معامله گری بپردازیم ؟

 

طبق آمار معامله گران افسرده و غمگین با احتمال بیشتری ، تنها با هدف اصلاح خلق و خوی فعلی خود وارد معاملات می شوند. واین می تواند یک شیب بسیار لغزنده و خطرناک باشد .

معامله گر حرفه ای و مسلط بر احساساتش ، یک شمع سبز را فرصت مناسبی میبیند برای تجربه سریع سود . اغلب آنها ، بیشتر تمایل دارند که رسانه ها را در تصمیم گیری های سرمایه گذاری خود تحت تاثیر قرار دهند و موفقیت هایشان را به شگفتی تبدیل کنند . پیش بینی صحیح و به موقع سود یک تجربه لذت بخش در هر فردی است . آنها سرشار از اعتماد به نفسی هستند که از تجربه ی طولانی مدتشان نشات میگیرد.احتمالا به نظر میرسد که از نظر احساسی بسیار پر هیجان و گاها عجول هستند ، اما اشتباه نکنید این فقط نمایش و ظاهره !

معاملات پر ریسک به همان اندازه که خطر ناک هستند ، سود بزرگی هم به دنبال دارند و اکثر مردم غالبا تمایل دارند که در معرض خطر عظیمی از ریسک قرار گیرند و به جای آن سود کلانی را بدست آورند ، بنابراین تاجرهای ثروتمند اغلب به دنبال معاملات با ریسک بالا هستند . اما ریسک پذیری آنها را با طمع تازه کار ها اشتباه نگیرید …

 

معامله گران غمگین در تلاش برای اصلاح خلق و خوی خود، تمایل به دریافت پاداش بزرگتری دارند ، بنابراین پایان دادن یک معامله را اغلب به تعویق میندازند تا سود بیشتری کسب کنند و به این ترتیب احساس درونی خود را بهبود بخشند ! در نهایت رفتار های تجاری فرد با حالات روحی اش همسو میشود و این همسو شدن منجر به ” تصمیمات عاطفی “در انتخاب های تجاری و زندگی شغلی فرد خواهد شد و اینگونه تصمیم گیری شروع فاجعه است ! هیچ دستورالعملی بدتر از احساسی عمل کردن در جایی که پول تحت تاثیر قرار میگیرد نیست . به همین دلیل مهم است که شما خلق و خوی خود را به خوبی بفهمید .

sad trader

 

اما اضطراب چطور ؟ چگونه اضطراب بر تجارت شما تاثیر می گذارد ؟

در مورد اضطراب نظرتان چیست؟

اضطراب چگونه می تواند درک شود و چگونه بر روی تجارت شما تاثیر می گذارد؟

دانشمندان معتقدند که اضطراب ناشی از عدم اطمینان بالا وعدم درک صحیح و کنترل بر وضعیت است

اساسا، اضطراب ریشه در ناامنی دارد.افراد مضطرب تمایل به امنیت بیشتر دارند و رفتارها و انتخاب های آنها این میل را منعکس می کند .

بنابراین اگر کسی می خواهد اضطرابش را کاهش دهد، این کار را با کاهش احتمال ناامنی و اجتناب از خطر انجام می دهد.

اما این محافظه کار بودن چگونه تجارت را تحت تاثیر قرار میدهد ؟

معامله گران مضطرب به احتمال زیاد خیلی زود اوراق یا سهام هایشان را به فروش می رسانند، آنها گزینه های غیر قابل انعطاف با پتانسیل سود محدود را انتخاب می کنند و از فرصت های سودآور ناشی از نگرانی شدید و ریسک استفاده نمی کنند

تحقیقات نشان داده است که اگر افراد اضطراب را تجربه کنند، آنگاه تمایل به ریسک کم داشته و گزینه های سود کم را انتخاب می کنند .

stress trader

البته آنها هم در ناخودآگاهشان انتخاب های کم خطر و با اعتماد به نفس بیشتر و سودهای فراوان می خواهند ، اما این افراد به اندازه کافی هیجان ندارند، و در عمل نمیتوانند معاملات با سودهای زیاد را انجام دهند . دقیقا بر عکس افراد غمگین ( آنها عاشق خطر زیاد و سود کلان بودند )

در واقع، هیجان و پاداش تمرکز اصلی برای معامله گران مضطرب نیست. تمرکز اصلی برای معامله گران مضطرب، بیشترین اطمینان و کمترین خطر است .

بنابراین مردم غمگین می خواهند خلق و خوی خود را اصلاح کنند؛ مردم مضطرب هم می خواهند از شر اضطراب خود خلاص شوند .

 

چگونه ترس بر تجارت تاثیر می گذارد ؟

تحقیقات نشان می دهد که اگر مردم ترسو تجارت کنند خطرهای بیشتری را به ارمغان می آورند، که منجر به انتخاب نادرست و خطرناک می شود.

هرچه ترسوتر می شوید، پیش بینی های قیمت پیشنهادی شما پایین تر خواهد بود.

و احساس شما نسبت به پیش بینی قیمت می تواند بسیار نادرست از آب درآید. در حقیقت غلبه نا امیدی باعث می شود شما فکر کنید که قیمت می تواند نزولی شود .

معامله گرانی که بیش از حد ترسو هستند زمانیکه انتظار دارند قیمت ها پایین بروند با انتظارات غلط خود وارد معامله میشوند و بدون بررسی اصولی دارایی هایشان را میفروشند . اما در بیشتر مواقع بازار بر عکس شده و آنها اغلب روند صعودی پیش آمده را از دست می دهند .

trader

 

نتیجه گیری :

این که آیا شما مضطرب، ترسو، شاد و یا غمگین هستید ، تمام این احساسات تاثیر منحصر به فردی بر روند تصمیم گیری شما دارند.

به عبارت دیگر، روحیه تصمیم گیری تنظیمات خاصی دارد.

معامله گران غمگین به دنبال یافتن ریسک بالا و معاملات با سود بالا هستند و تلاش میکنند تا به این شیوه خلق و خوی شخصی خودشان را اصلاح کنند.

معامله گران مضطرب نسبت به ریسک کم، معاملات با سود کوچک در تلاش برای به حداقل رساندن عدم اطمینان و کمبود کنترل در تصمیم گیری خود متوسل می شوند .

و معامله گران ترسو واقعیت را فاجعه می پندارند و در ارزیابی هایشان بدبین تر می شوند .

 

اگر ما درک صحیحی ازخلق و خوی خود بر معاملات داشته باشیم قطعا می توانیم احساس خوبی از خودآگاهی داشته باشیم که به ما کمک می کند تا این احساسات مختلف را به گونه ای تغییر دهیم که به تجارت ما کمک کند . اما به طور کلی باید نسخه ای تجویز کنیم برای همه ، در معاملات خود نه غمگین باشید نه ترسو و نه مضطرب . اکثر مشاغل لباس خاصی دارند که در زمان انجام کارشان به تن میکنند ،آنچه که شما به عنوان یک تریدر نیاز دارید روپوشِ بی طرفی است . عاری از هر احساساتی تنها با تکیه  بر دانش خود و اعتماد به آنچه که نمودار ها به شما میگویند اقدام کنید . ممکنه همه ی معاملات شما موفق نشود اما برآیند معاملات شما قطعا موفقیت خواهد بود .

منبع : hackernoon

امتیاز
[تعداد رای: ۱ میانگین: ۵]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *