کاربردهای بلاکچین – قسمت دوم

در مقاله ی قبلی اولین کاربرد فناوری بلاکچین یعنی متحول سازی زنجیره تامین را با همدیگه بررسی کردیم و قول دادیم در ادامه به سایر کاربرد های این تکنولوژی جذاب بپردازیم .

در این مقاله قصد داریم ، تاثیر فناوری بلاکچین را در فرایند احراز هویت مشتریان ( KYC) را بررسی کنیم .

kyc

انجام KYC با استفاده از فناوری بلاکچین در حال حاضر به دغدغه ای جدی برای بانک ها و موسسات مالی تبدیل شده است. در حقیقت بانکها تمایل دارند تا بدین وسیله خلاء موجود در فرایند احراز هویت را پر کنند.

اما مزایای احراز هویت بوسیله ی یک تکنولوژی غیر متمرکز چیست ؟

۱- بلاکچین یک پلتفرم ایده آل ، اتومات ، امن و قابل اعتماد برای فرایند حساس KYC است . انجام احراز هویت توسط فناوری بلاکچین تجربه مشتری را بهبود می بخشد، عملیات را ساده تر میسازد  و باعث افزایش انطباق میگردد.

۲- تکنولوژی احراز هویت فعلی به اندازه کافی به روز و کارآمد نیست و با موانع غیر فنی زیادی رو به رو است ، بنابراین سیستم فعلی به تغییرات زیادی نیاز دارد که توسط فناوری بلاکچین ، اعمال این تغییرات ساده تر خواهد شد .

۳- مطالعات جدید حاکی از آن است که راه حل KYC بواسطه ی فناوری بلاکچین میتواند افق جدیدی را به روی فرایند احراز هویت باز کند .

مقررات سخت گیرانه ی مبارزه با پولشویی (AML) موجب شده است تا بسیاری از بانک ها و موسسات مالی (FIs) در هنگام احراز هویت بسیار دقت کنند ، ولی با همه ی این احوال به دلیل ناکارآمدی سیستم فعلی باز هم در حین انجام (KYC) خطا رخ میدهد .

نتیجه ی این خطا و بی دقتی ها در بسیاری از موارد گران تمام می شود. فرآیند ناکارآمد فعلی علاوه بر این که سرعت کسب و کار را ها را کند میکند تجربه ضعیفی را هم ارائه می دهد، و این ضعف با قوانین ضد پولشویی فعلی در تناقض است.

بزارید با یک مثال ملموس توضیح دهیم ، شما به عنوان مخاطب پیگیر ارزهای دیجیتال حتما با موارد احراز هویت زیادی مواجه شده اید ، از بانک هایی که کپی شناسنامه و کارت ملی شما را برای افتتاح حساب درخواست میکنند تا اکسچنج هایی که دست خط مکتوب شما را برای خرید مقدار مشخصی ارز در روز خاصی از موسسه ی خودشان درخواست میکنند . آیا تا به حال به دلیل اصلی این همه وسواس فکر کردید ؟ موسسات مالی به جهت ارائه ی خدمات موظف هستند که از هویت شما با خبر باشند و اطمینان حاصل کنند که معامله از سوی شخص خودتان و با رضایت کامل انجام میشود تا بتوانند با اطمینان کامل محصول یا خدمتشان را در اختیارتان قرار دهند . البته این فراید هزینه ی بسیار زیادی را از نظر نیروی انسانی و بررسی به موسسات تحمیل میکند .

 

KYC

 

اما شما چطور ؟ مدارکتان را باید به چندین بانک و موسسه بسپارید و گاها مراحل سخت و طاقت فرسای احراز هویت را طی کنید  بدون آنکه کوچکترین اطلاعی از نحوه ی نگهداری یا حفظ امنیت مدارک خود داشته باشید . اگر به موسسه ی نادرستی اعتماد کرده باشید و از مدارکتان سو استفاده کنند چطور میخواهید از هویت خودتان و عواقب بعدیش محافظت کنید ؟

ترکیب KYC  با تکنولوژی بلاکچین میتواند منافع هر ۲ طرف معامله را تامین کند ، یک بار برای همیشه مدارک خودتان را در یک سیستم غیر متمرکزِ امنِ مبتنی بر بلاکچین بارگزاری میکنید و از آن پس فقط به موسساتی که قصد استفاده از خدماتشان را دارید در بازه ی زمانی دلخواه ، دسترسی محدودی به اطلاعاتتان را میدهید . مدارک شما در یک محیط امن قرار دارد که طرف معامله شما هم از اعتبار اصالتش مطمئن هست و  نیازی به هزینه ی اضافه جهت بررسی آن هم ندارد . بنابراین بلاکچین تا حد زیادی دغدغه و مشکلات دو طرفه ی موسسات مالی و مشتریان را کاهش میدهد و یک راه حل مناسب است . حالا اجازه بدهید کمی دقیق تر این فرایند را بررسی کنیم .

مزایا و موانع انجام KYC با استفاده از بلاکچین :

استفاده از بلاکچین به عنوان یک لایه توانمند در مدل ابزار KYC می تواند تا حد زیادی امنیت داده ها را تامین کند و کارایی را افزایش دهد. استاندارد سازی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و باز کردن حساب در یک بلاکچین ، فضای محرمانه ای برای تک تک پرونده های KYC فراهم میکند که این مورد دقیقا با مقررات ضد پول شویی (AML ) مطابقت دارد .

ویژگی های چندگانه بلاکچین آن را به عنوان یک تکنولوژی برتر و از لحاظ نظری مفید برای استفاده در فضای KYC قرار می دهد. این ویژگی ها عبارتند از: غیر قابل تغییر بودن سوابق؛ حفظ حریم خصوصی، وجود یک فهرست مشترک (که دسترسی به اطلاعات دقیق را در سراسر صنعت بهبود می بخشد) و شفافیت بیشتر.
از جهت دیگر، استفاده از این تکنولوژی هنوز نوظهور است و به ملزومات زیادی وابسته است تا اجرایی شود از جمله :

– اثبات کارآمدی این تکنولوژی :

برای ارائه یک ابزار جهانی KYC به یک زیرساخت عظیمی نیاز است تا بتواند سطح بالایی از پیچیدگی و منطق کسب و کار بر پایه ی بلاکچین را مدیریت کند .

– تحویل  و بازده سرمایه گذاری :

هزینه توسعه، اجرا و مهاجرت سیستم قدیمی به یک راه حل نوین و مبتنی بر بلاکچین بسیار بالا است.

– اصلاحات مقرراتی :

برای انجام این تحول ، تنظیم مقررات جدید و رگولاتوری ها ضروری است و بدون تنظیم مقررات نمیتوان به این سیستم نوین مهاجرت کرد .

Blockchain-KYC

 

دسترسی به پایگاه داده های دولتی :
دسترسی به داده ها به عنوان ابزار پایه ی انجام KYC مبتنی بر بلاکچین، مستلزم دسترسی به پایگاه های داده دولتی از جمله ثبت احوال است ، که البته به سادگی میسر نیست و نیاز به تاییدیه ها و مجوز های متعدد قانونی دارد .


استاندارد سازی مدل :
به طور معمول یک سیاست مشترک ، فرایند شناسایی و تأییدِ مجموعه ای از داده ها را هدایت می کند و راندمان بیشتری را حاصل میکند که رسیدن به این مرحله نیازمند آزمون و خطا های بسیاری است.


از دیگر موانع بالقوه KYC با استفاده از بلاکچین ، نگرانی در مورد مدیریت یک مدل غیر متمرکز است، جایی که هیچ حزب و مرکزی برای تعیین استانداردها، پذیرش منابع یا ایجاد مدل کلی داده ها و ذخیره سازی اطلاعات وجود ندارد. البته با همه ی این تفاسیر آینده برای KYC با استفاده ازمفهوم بلاکچین روشن است ، این روش جدید یک پلت فرم کامل ، اتوماتیک، ایمن و قابل اعتماد KYC را فراهم میکند  که تجربه مشتری را بهبود می بخشد و پروسه های عملیاتی را متحول میسازد و امکان تطابق قانونی را افزایش می دهد. با این حال، چالش های زیادی بر سر راه آن قرار دارد که موارد ذکر شده فقط بخشی از آن بود و بلاکچین  برای دستیابی به موفقیت در این فضا باید در آینده بر آن غلبه کند و ما بینهایت برای آن روز مشتاقیم .

منبع: Refinitiv

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *