کاربردهای بلاکچین – قسمت سوم

در مقالات قبلی سعی کردیم دو نوع از کاربردهای فناوری بلاکچین را با یکدیگر بررسی کنیم و به مزایا و معایب آن بپردازیم و اینک به سومین کاربرد هیجان انگیز فناوری بلاکچین ، یعنی تحول فرایند رای گیری و نظر سنجی میپردازیم تصویری که مشاهده میکنید مردم ایالت آریزونا را نشان میدهد که در سال ۲۰۱۶ بیش از پنج ساعت در صفوف طولانی رای منتظر بودند ، تا بتوانند در رای گیری شرکت کنند .

voting_lines بسیاری از این افراد در پشت درهای بسته ی مکان های رای گیری قرار گرفتند و نتوانستند آرای خود را در صندوق های رای بیندازند ! هیجان انگیز نیست ؟! ما در قرن بیست و یکم به سر میبریم و همچنان شاهد صفوف طولانی رای گیری درمناسبات مختلف سیاسی هستیم ! البته از دیدگه عده ای این امر ممکن است یک سنت و عادت قدیمی تلقی شود و ادعا کنند که بیشتر مردم دوست دارند برای رای دادن به نامزدهای مورد علاقه شون به محل های انتخاباتی بروند و به صورت دستی رای دهند .

با این حال، واقعیت نشان دهنده این امر است که با وجود گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و الکترونیکی شدن اکثر فعالیت های روزانه ی مردم و رشد روز افزون گجت ها و مانور اتومبیل های خود ران در عصر جاری ، احتمالا باید روش های بهتری نسبت به گذشته برای رای گیری ها اتخاذ شود . به عقیده ی بسیاری از صاحب نظران فناوری قابل اعتماد بلاکچین میتواند روش های جدید رأی گیری را با حفظ امنیت و راحتی ارائه کند و به مردم بیشتری امکان دهد که وظیفه شهروندی خود را به درستی انجام دهند.

چگونه فناوری Blockchain می تواند به رای گیری کمک کند ؟

تفکر اولیه ی متحول سازی و تغییر روش رای دادن ما و تطبیق آن با تکنولوژی جدید ، برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ یعنی درست زمانی که قیمت بیتکوین ۳۰ دلار بود مطرح شد (در حال حاضر قیمت بیتکوین در حوالی ۴۰۰۰ دلار نوسان میکند) .

در سال ۲۰۱۲ دانشمندان علوم کامپیوتر در کانادا به دنبال بهره برداری از قابلیت های بیت کوین برای حفظ اطلاعات دیجیتال بودند ، چیزی که باعث می شود رای گیری الکترونیکی امن تر شود.

جرمی کلارک و الکساندر اسکس دانشمندان علوم کامپیوتر از دانشگاه های مستقر در انتاریو بودند که تکنولوژی بیت کوین و بلاکچین را برای افزایش توانایی و متحول سازی پروسه رای گیری فعلی مناسب دیدند.

روش آنها CommitCoin نامیده شد و این راه را جهت بهره برداری از تکنولوژی بلاکچین به منظور تأمین امنیت رای افراد و عدم اجازه ی تغییر دادن آرا به دست سایر موسسات ارائه دادند . کلارک که از طرفداران اولیه بیت کوین است باور داشت که با استفاده از CommitCoin دیگر نیاز نیست به کسی اعتماد کنید .

سیستم رای گیری سنتی :

در این سیستم شما رای خودتان را بر روی کاغذ مخصوص رای گیری مینویسید و آنرا در صندوق رای رها میکنید ، حتی اگر همه چیز هم به درستی پیش برود و هیچ گونه تخلفی هم رخ ندهد باز هم چون ارتباط شما و رای شما بلافاصله بعد از رای دهی قطع میشود ، بنابراین هیچ راهی برای تضمین اجرای عدالت و شمارش صحیح آرا وجود نخواهد داشت ، چنین افکاری برای همه ی ما ایجاد میشود ، ” اگر رای من گم بشود یا شمارش نشود یا مخدوش خوانده شود و یا اینکه با رای دیگری جا به جا شود چه ؟” چطور میتونیم اطمینان حاصل کنیم که نظر ما واقعا اعمال شده و موثر واقع شدیم ؟!

vote

 

البته این سوالات و ابهامات فقط یک وجه ماجراست ، هزینه ی بسیار زیاد نیروی انسانی ، آماده سازی شعب اخذ رای ، شمارش دستی آرا که بسیار زمان بر است و احتمال خطای بالایی هم دارد و عدم تغییر رای بعد از تصمیم گیرینهایی افراد از مشکلات سیستم رای گیری فعلی(سنتی) است که فناوری بلاکچین میتواند پاسخ مناسبی برای بخش عمده ای از این مشکلات باشد .

 

سیستم های رای گیری الکترونیکی : 

به دلیل ناکارآمد بودن سیستم سنتی و پیشرفت تکنولوژی ، عده ای از افراد سیستم رای دهی دیجیتالی را پیشنهاد کردند تا به جای استفاده از شعب متعدد رای گیری و فرایند طاقت فرسای شمارش آرا ، از یک سیستم متمرکز دیجیتالی استفاده کنیم و افراد بتوانند با احراز هویت در یک سامانه ی دولتی به شرکت در رای گیری بپردازند . اما این سیستم هم مشکلاتی دارد ، تجمع اطلاعات در یک پایگاه داده ی متمرکز ریسک زیادی دارد و طعمه ی چرب و نرمی برای هکر ها خواهد بود ، بنابراین ما به روش کارآمد تری نیاز داریم …

digital vote

 

رای گیری مبتنی بر بلاکچین :

به دنبال راه حل مناسب استارت آپ های جدیدی شکل گرفتند که در تلاش بودند تا زیرساخت های لازم برای ایجاد یک سیستم رای گیری امن مبتنی بر بلاکچین را ایجاد کنند شرکت ویرجینیایی FollowMyVote یکی از همین استارت آپ ها است که باور دارد ، تصور غلط رایجی وجود دارد که رای گیری نمی تواند به صورت آنلاین انجام شود با تکنولوژی بلاکچین اصلاح خواهد شد .
شرکت او یک سیستم رأی گیری ایجاد کرده که تضمین می کند یک رأی یک بار (از طریق استفاده از یک توکن بیس) برای نامزد خاصی که می خواهید و به طور دائمی در بلاکچین ثبت میشود و به واسطه ی ماهیت دفتر کل غیر قابل تغییر بودن بلاکچین ، امنیت آن تا ابد حفظ خواهد شد .

یکی دیگر از شرکت هایی که در زمینه ایجاد پلتفرم از تکنولوژی بلاکچین برای جایگزینی و یا ارتقاء روش های فعلی رای گیری استفاده می کند، BitCongress است. این کمپانی یک وایت پیپر هم در مورد این روش منتشر کرده و قصد دارد با استفاده از تکنولوژی بلاکچین با یک سیستم مبتنی بر توکن بیس برای کنترل سیستم رای گیری ، این اطمینان را حاصل کند که رای یک نفر، غیر قابل تغییر است. در حقیقت با تلفیق بلاکچین و رای گیری تضمین میشود که هیچ گونه دستکاری در رای ها یا دو بار رأی گیری ممکن نخواهد بود. این شرکت همچنین دارای قابلیت های اضافی است که به مردم امکان می دهد نظرات خود را در مورد موضوعات مختلف به اشتراک بگذارند و رویکرد “صدای مردم” از دیگر اهدافشان است .Voting on blockchain

به نظر میرسد با استفاده از تکنولوژی بلاکچین بتوانیم از یک عدالت سیستماتیک در یکی از مهمترین بخش های هر جامعه ی دموکراتی استفاده کنیم ، طرح های معرفی شده فقط دو نمونه از چندین استارت آپ خلاقانه بود و در حال حاضر افراد و موسسات زیادی به دنبال استفاده و بهره وری از این قابلیت ویژه ی بلاکچین هستند . بعضی از ایالت ها هم به طور محدود از این شیوه برای رای گیری استفاده کرده اند اما هنوز این نوآوری به استفاده رسمی و عمومی نرسیده است .

منبع : TheBalance

امتیاز
[تعداد رای: ۱ میانگین: ۵]