کاربردهای بلاکچین قسمت چهارم

در سری مقالات کاربردهای بلاکچین سعی کردیم از فضای معمول کریپتوکارنسی ها فراتر بریم و پتانسیل های تکنولوژی زیر ساخت آنها ، یعنی بلاکچین را عمیق تر بررسی کنیم . اگر چه دنیای بلاکچین و کاربردهایش بسیار گسترده است و در چهار مقاله نمیگنجد ، ولی تلاش کردیم تا حد امکان اکثر کاربردهای مهم آنرا معرفی کنیم . در این مقاله به عنوان حسن ختام به یکی از مهمترین کاربردهای تکنولوژی بلاکچین ، یعنی نحوه ی متحول سازی خدمات بهداشت و درمان بواسطه ی بلاکچین میپردازیم .

 

blockchain and healthcare

چگونه فناوری بلاکچین صنعت بهداشت و درمان را تغییر میدهد ؟

تکنولوژی بلاکچین در حال حاضر به عنوان یک انقلاب در صنعت بهداشت و درمان به رسمیت شناخته شده است و این فناوری امروزه به عنوان برجسته ترین پروژه ی فعال در تحول بهداشت و سلامت به شمار میرود . در حال حاضر مراکز بهداشتی اطلاعات بیماران را به طور کلاسیک (متمرکز) ذخیره میکنند . حتما شما هم تجربه ی بیرون کشیدن پرونده های کاغذی بیماران از بین کوهی از کاغذ های بایگانی را در موسسات درمانی داشته اید . منسوخ ، ناامن ، زمان گیر ، هزینه بر و سخت !

به خاطر دارید که ویژگی اصلی تکنولوژی بلاکچین چه بود ؟ نگهداری پیوسته ی اطلاعات به طور امن در یک دفتر کل توزیع شده که دائما در حال به روز رسانی است ! به زبان ساده تر بلاکچین راه حل هر آن چیزی است که امروزه برای موسسات و مراکز درمانی به معضل های بزرگ و مشکلات حل نشدنی تبدیل شده است .

 

Bitcoin-health-check

 

اجازه دهید با یک مثال عینی توضیح دهیم ، در سیستم کلاسیک شما برای یک کسالت به پزشک مراجعه میکنید ، پزشک دارو های شما را در دفترچه بیمه شما یادداشت میکند و مهر میزند ، داروخانه بدون بررسی صحت نسخه با پزشک ، دارو ها را با کسر حق بیمه به شما تحویل میدهد و برای تمدید آینده ی دفترچه بیمه ی خود باید با نسخه های باطله نزد شرکت بیمه بروید !

حفره های امنیتی بسیاری در این روش وجود دارد ، بیمار به راحتی میتونه در نسخه ی پزشک تغییر ایجاد کند و دارو های دیگری را از داروخانه تحویل بگیرد ، فرایند تمدید دفترچه بیمه وقت گیر و زمان بر است و فرد بیمار باید اکثر کار های اداری را با وجود بیماری خودش به شخصه انجام دهد . اما اگر تکنولوژی بلاکچین را با این پروسه ادغام کنیم چطور ؟

پزشک نسخه رو بر روی بلاکچین ثبت میکند ، امکان هیچ گونه تقلب و تغییر در این نسخه ی الکترونیکی وجود ندارد و داروخانه به صورت اتومات نسخه را تایید و دارو ها را برای بیمار ارسال میکند ، در این سیستم هیچ نیازی به حضور بیمار در موسسات بیمه نیست ، زیرا شرکت بیمه میتواند کل تاریخچه و روند بهبود بیمار را بر بستر بلاکچین بررسی کند و با تایید مدارک قطعی هزینه ها را با اطمینان خاطر پرداخت کند . به لطف بلاکچین ، همه چیز شفاف، غیر قابل تغییر و معتبر میشود . شاید فرض کنید اجرایی شدن پروژه های اینچنینی تا سالیان سال به طول خواهد انجامید ، اما باید بگم که در حال حاضر استارت آپ های زیادی فعالیت در این حوزه را آغاز کردند و تا حدودی هم به مرحله ی اجرا نزدیک شده اند و تحقق این رویا آنقدر ها هم دور نیست . در ادامه چندین نمونه ی معروف از از این پروژه ها را بررسی خواهیم کرد .

 

پروژه های نوآورانه ی بلاکچین در صنعت  بهداشت و درمان :

۱- MedRec ، این پروژه سابقه خانوادگی و پرونده پزشکی افراد را بر بستر بلاکچین ذخیره و دیجیتالی میکند . واضح است که بررسی احتمال مبتلا شدن به بیماری های وراثتی و پیشگیری از آن ها با این روش چقدر ساده خواهد شد .

۲- MediLedger ، قبلا به کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین و اهمیت ردیابی فراورده های دارویی اشاره کرده بودیم ، پروژه ی MediLedger در همین راستا از تکنولوژی بلاکچین جهت پیگیری مسیر و ردیابی داروهای تجویز شده استفاده می کند.در این شیوه کاربران اجازه دارند تا به یک سیستم هماهنگ جهت شناسایی و ردیابی داروها دسترسی داشته باشند .

 

healthchain

 

۳- ConnectingCare ، یک پلت فرم مبتنی بر بلاکچین است که اطلاعات بیماران با شرایط مشابه را برای مراکز درمانی متعدد به اشتراک میگذارد .این پروژه به طور گسترده توسط جامعه ی خدمات بهداشت و درمان مورد استقبال گرفته و یکی از موفق ترین پروژه ها در متحول سازی سیستم سنتی فعلی است . با اشتراک گذاری پرونده ی بیماران مختلف و مقایسه نحوه درمان و فرایند بهبود و نتیجه ی نهایی آنها میتوان تا حد زیادی آزمون و خطا های پزشکی را کاهش داد و در پایان به آمار های صحیح تری دست یافت .

۴- شبکه Robomed ، یک شبکه پزشکی مبتنی بر بلاکچین است که هدفش ارائه ی موثر ترین خدمات پزشکی است. این شبکه بیماران و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی با استفاده از قراردادهای هوشمند به یکدیگر متصل میکند و بسیاری از فرایند های زمانبر امروزی را فقط با چند کلیک خلاصه میکند . انتظار می رود با اجرای کامل این پروژه ، ارزش کلی مراقبت های بهداشتی به طور قابل توجهی افزایش یابد ، به این معنی که بیمار به جای پرداخت هزینه برای پروسه ی معمول درمان ، فقط بابت نتیجه ی نهایی پول پرداخت میکند که یک ایده آل تمام عیار است . Robomed در حال حاضر فعال است و نزدیک به ۹۰۰۰ بیمار و ۳۰،۵۰۰ خدمات دارد.

health_chain

نتیجه گیری :

با توجه به پیشرفت بسیار سریع تکنولوژی بلاکچین ، شرکت های بسیاری تمایل به پیاده سازی راهکار ها و مدل های مبتنی بر بلاکچین جهت بهبود کسب و کار های خود هستند . همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم ، تولید کنندگان در پروسه ی زنجیره ی تامین ، بانک ها و موسسات مالی جهت احراز هویت کاربران و سازمان های کوچک و بزرگ و دولت ها برای اجرای فرایند پیچیده ی رای گیری و … در حال تست آزمایشی بلاکچین میباشند .

اما یکی از مهمترین کاربردهای فناوری بلاکچین با تاثیر گذار ترین نتایج در زندگی واقعی انسان ها ، صنعت بهداشت و خدمات درمان است که میتواند با به حداقل رساندن خطا ها ، در جهت حفظ سلامت انسان ها و افزایش کیفیت زندگی به بشریت خدمت کند .

امیدواریم بعد از خواندن سری مقاله های کاربرد بلاکچین ،به درک عمیق تری نسبت به این تکنولوژی نوپا دست یافته باشید و این مطالعه مقدمه ای شده باشد برای تحقیقات بیشتر شما عزیزان و درآینده شاهد فعالیت استارت آپ های ایرانی بر این بستر باشیم .

 

منبع : thejournalofmhealth

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای تالار تبادلات رمزارز 

امتیاز
[تعداد رای: ۱ میانگین: ۴]