تعریف کلید خصوصی یا همان پرایوت کی:


کلید خصوصی، یک شکل پیچیده رمزنگاری است که اجازه می دهد تا کاربربه رمز عبور خود دسترسی پیدا کند. یک کلید خصوصی یک جنبه جدایی ناپذیر از بیتکوین و آلت کوین ها است و امنیت آن کمک می کند تا از کاربر در برابر سرقت و دسترسی غیر مجاز به وجوه محافظت استفاده شود.

Bitcoin-Private-Keys


اگر تمام بیت کوین های خود را فردا از دست دادید چه؟ شما چه کار انجام خواهید داد؟ بگذارید به این نکته اشاره کنم: “اگر شما کلید خصوصی خود را نداشته باشید، شما ارز دیجیتال خود را ندارید.”
کلید خصوصی باید همیشه مخفی باقی بماند؛ زیرا نشان دادن آن به اشخاص ثالث، معادل کنترل ارزهای دیجیتال شما توسط دیگران است که توسط این کلید تأمین می شود. کلید خصوصی پشتوانه ارز شماست و باید از آن به خوبی محافظت شود، زیرا اگر آن را از دست بدهید ، نمی توان آن را بازیابی کرد و همچنین وجوهی که توسط آن تامین می شود، هم از بین خواهد رفت.


دو اصطلاح آدرس خصوصی (یا پرایوت کی) و آدرس عمومی (یا پابلیک کی) را به حافظه بسپارید که این واژه ها کاربرد بسیاری در ارزهای دیجیتال دارند.
برای درک کلیدهای خصوصی و کلیدهای عمومی، به یک مثال نگاه کنید.
یک صندوق پستی را در نظر بگیرید که نامه فیزیکی خود را دریافت می کنید. این صندوق یک شماره منحصر به فرد و خاص دارد (آدرس). اگر کسی نامه ای به شما تحویل دهد، او می بایست شماره خانه یا آپارتمان شما را برای ارائه آن بداند.


و به عنوان گیرنده، شما یک آدرس خصوصی (یا کلید) برای باز کردن صندوق پستی و جمع آوری اموال خود دارید. در زندگی واقعی، آیا کلید خود را به کسی که نمی شناسید، می دهید؟ البته که نه.
شما همیشه از کلید خود محافظت می کنید و محتوای داخل صندوق پستی خود را به خطر نمی اندازید.
در اینجا نیز آدرس شما یک (پابلیک کی) آدرس عمومی است که خریدهای شما مانند ارزهای دیجیتال به آن واریز می گردد و کلید صندوق پست همان (پرایوت کی) است که شما با در دست داشتن آن موجودیتان را کنترل می کنید.

آدرس خصوصی ( پرایوت کی) چیست؟


یک کلید خصوصی یک رمز عبور وعدد محرمانه است که برای ارسال بیت کوین ها (ما بیت کوین را سمبل ارزهای دیجیتال قرار می دهیم و زین پس برای مثال هایمان استفاده می کنیم) به یک آدرس بیت کوین دیگر استفاده می شود. این یک عدد ۲۵۶ بایتی است که به عنوان یک کیف پول به صورت تصادفی انتخاب می شود.
درجه اتفاقی و منحصر به فرد بودن آدرس ها به وضوح توسط توابع رمزنگاری برای اهداف امنیتی تعریف شده است. برای مثال در زیر یک آدرس کلید خصوصی را میبینیم که با K5 شروع شده است .


K5b8kLf9zgWQnogidDA76MzPL6TsZZY36hWXMssSzNydYXYB9KF

آدرس عمومی ( پابلیک کی) چیست؟


این یک آدرس یا حروف الفبایی است که از کلید های خصوصی تنها با استفاده از توابع ریاضی رمزنگاری استخراج می شود. مهندسی معکوس و رسیدن به کلید خصوصی که از آن ساخته شده است غیر ممکن بوده این آدرس مورد استفاده برای دریافت بیت کوین است. کلید عمومی بیت کوین برای آدرس های قدیمی همواره با ۱ شروع می شود.


۱EHNa6Q4Jz2uvNExL497mE43ikXhwF6kZm
این آدرس همیشه برای دریافت بیت کوین معتبر و قابل استفاده است .

کلید خصوصی بیت کوین چه موارد استفاده ای دارد؟


کلید خصوصی برای انجام معاملات غیرقابل برگشت استفاده می شود. بله، غیر قابل برگشت! آنها کلیدی برای ارسال بیت کوین به هر کسی و هر کجا هستند. این غیر قابل برگشت بودن توسط امضاهای ریاضی تضمین شده است که با هر تراکنش مرتبط هستند هر زمان که از کلید خصوصی برای ارسال بیت کوین استفاده کنیم و برای هر تراکنش، این امضا ها منحصر به فرد هستند، حتی اگر از همان کلید خصوصی ساخته شده باشند. این ویژگی باعث می شود که آنها کپی نشوند و کاربر می تواند با اطمینان از کلید خصوصی چند بار از آن استفاده کند. علاوه بر این، امضاها به صورت ریاضی مرتبط با آدرس بیت کوین هستند. این رابطه ریاضی کمک می کند تا تایید کند که امضاهای صورت گرفته فقط متعلق به صاحب یک حساب خاص است که می خواهد بیت کوین را انتقال دهد.

 

Bitcoin-Sign-Verification

ضروری است کلید خصوصی را در جایی ایمن ذخیره کنیم. البته راه کارهایی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی وجود دارد. برای نمونه، کلیدهای خصوصی را می‌توان بر روی کیف پولهای ارایه شده ذخیره کرد. انواع مختلفی از کیف پول وجود دارد و بعضی از آنها اجازه می دهد تا کلید خصوصی ذخیره شده و توسط کاربر محافظت شود. در اینجا به معرفی انواع کیف پول می پردازیم.

وب والت و کیف پول موبایلی:


اکثر سرویس های نرم افزاری وب و کیف پول موبایلی بیت کوین، کلید خصوصی را از طرف شما در سرور های خود ذخیره می کنند. آنها در فرم رمزگذاری شده ذخیره می شوند که فقط شما می توانید رمزگشایی کنید.

کیف پول های اندرویدی :
Coinomi
SamouraiWallet
Edge
MyCelium
Jaxx
کیف پول iOS:
Brea
dwallet
CoPay
Edge
J
axx
Bitpie
Blockchain
در انواع کیف پول های ذکر شده در بالا، کلید شما توسط شخص دیگری نگهداری می شود ، و اگر آن هک یا دزدیده شود، بیت کوین شما از بین رفته است. به همین دلیل است که در هنگام استفاده از این خدمات، باید اقدامات ایمنی اضافی را انجام دهید.
با این حال، کیف پول های موبایلی امنی هم مانند MyCelium وجود دارد، که به دلیل ویژگی های امنیتی اضافی و سازگاری با کیف پول های سخت افزاری استفاده ی زیادی دارد .

کیف پول دسکتاپ:


کیف پول های دسکتاپ نسبتا امن هستند. در چنین کیف پول هایی، هنگامی که شما آنها را بر روی دسکتاپ خود نصب می کنید، آدرس بیت کوین و کلید خصوصی خود را در یک فایل قابل دانلود و قابل وارد شدن دریافت خواهید کرد. این کلید وارداتی می تواند رمز عبور محافظت شده و ذخیره شده بر روی یک کارت حافظه یا هارد دیسک باشد. اما دقت کنید که اگر فایل کلید خصوصی خود را از دست دهید یا گم کنید، بیت کوین ها را هم از دست می دهید.
Exodus
Jaxx
Electrum
Armory
Copay
Bitcoin Core

والت های سخت افزاری:


کیف پول های سخت افزاری اساسا یک اختراع الکترونیکی است که کلید های خصوصی را به صورت آفلاین ذخیره می کنند به طوری که آنها نمی توانند هک شوند. برخی از کیف پول های سخت افزاری به منظور تأیید معامله با کارت های شبکه ای شبیه به برخی از کارت های debit کار می کنند. بعضی ها حتی یک صفحه دیجیتالی کوچک برای تأیید تراکنش های شما دارند. آنها با کاربرهای محدود و به شدت ایمن هستند. در صورتی که دستگاه شما نابود شود، تا زمانی که کلمات بازیابی خود را دارید، می توانید کلید ها و بیت کوین های خود را بازیابی کنید. برخی از کیف پول های سخت افزاری محبوب عبارتند از:

Trezor-Bitcoin-private-Seed

Trezor

 

Trezor اولین کیف پول سخت افزاری بود که از زمان اختراع بیت کوین راه اندازی شد. این دستگاه کوچک است و می تواند از طریق یک کابل USB به کامپیوتر شخصی شما متصل شود. هدف اصلی آن این است که کلید خصوصی را بصورت آفلاین ذخیره کرده و معاملات را امضا کند.

Ledger Nano S :

Ledger-Nano-S


لجر نانو اس می تواند حتی در یک کامپیوتر آلوده به بدافزار استفاده شود. دو دکمه در کنار دستگاه وجود دارد که لازم است با هم فشار داده شود تا یک معامله امضا و تأیید شود، و برای هکرها اجازه ی سو استفاده از آن را غیر ممکن می سازد.
لجر نانو اس همچنین برای امنیت بیشتر کاربر امکان تعریف پین کد برای دستگاه را ارائه میدهد . کد پین کمک می کند تا از،
از دست رفتن بیت کوین ها در صورت نابود شدن سخت افزار Nano S شما جلوگیری شود. لجر نانو اس بیت کوین، اتریوم و دیگر آلت کوین های محبوب را پشتیبانی می کند و به دیگر کیف پول های نرم افزاری مانند MyCelium متصل می شود.

کیف پول کاغذی (ذخیره سازی سرد):


کیف های کاغذی فقط کدهای خصوصی بیت کوین چاپ شده بر روی یک تکه کاغذ هستند. کیف پول کاغذی یک راه موثر برای ذخیره کلید خصوصی بیت کوین آفلاین هستند. آنها از کاربر در برابر سرقت بالقوه یا مشکل با دستگاه های دسکتاپ یا تلفن همراه محافظت می کنند. این نوع از کیف پول نیز “ذخیره سازی سرد” نامیده می شود، زیرا کلیدها بصورت آفلاین تولید می شوند و هرگز بصورت آنلاین و یا بر روی کامپیوتر ذخیره نمی شوند. شما می توانید کیف پول خود را از bitaddress.org بسازید، که یک صفحه HTML به طور خاص فقط برای این منظور است. شما می توانید صفحه HTML را به صورت آفلاین ذخیره کنید.و یا میتوانید آنرا بر روی کاغذ چاپ کرده یا به عنوان یک کپی نرم افزاری بر روی دیسک USB یا هارد ذخیره کنید.

Bitcoin-Paper-Wallet

در کیف پول بیت کوین، مهمترین چیز کلید خصوصی شما است زیرا ثابت می کند که بیت کوین هایی که شما ادعا میکنید دارید واقعا متعلق به خودتان است و اختیار کامل دارایی های خود را در دست دارید . امیدوارم بعد از خواندن این مقاله بیشتر به عبارات بازیابی و دریافت و نگهداری کلید های خصوصی کیف پول هایتان توجه کنید و تونسته باشیم به شما در حفظ و نگهداری ارزهای دیجیتالتان کمک کنیم .

[post-views] 

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *