بیت کوین چیست ؟ از کجا آمده ؟خالق این ارز چه کسی است و متعلق به کدام کشور است ؟؟؟

این ها سوال هایی است که چه شما تازه وارد باشید و چه متخصص بلاکچین قطع به یقین حداقل یک بار و حداکثر هزاران مرتبه ذهنتون رو درگیر کرده .اما تو این مقاله قصد داریم مفصلا به سوال شماره یک بپردازیم و ببینیم بیتکوین واقعا چیست ؟
اگر تا حالا راجع به این پول شگفت‌انگیز چیزی نشنیده‌اید و نمی‌دانید که بیت کوین چیست ، باید بگم بیت کوین یک ارز دیجیتال یا رمزپایه است.

bitcoin

البته بیت کوین تنها ارز دیجیتال نیست بلکه فقط یکی از این ارز ها یا بهتر بگم معروف ترین ارز دیجیتاله و در حال حاضربیش از ۱۳۰۰ ارز دیجیتال دیگر بجز بیتکوین وجود دارد.

مهم‌ترین ویژگی این ارز، غیرمتمرکز بودن آن است؛ یعنی توسط هیچ موسسه یا نهادی مانند دولت‌ ها یا بانک‌های مرکزی کنترل نمی‌شود و مالکانش اختیار کامل نسبت به این پول دارند .

و اما منظور از اختیار کامل و غیر متمرکز بودن بیت کوین که طرفداران آن بسیار به این ویژگی خاص این پول جدید فخر میفروشند به چه معنا است ؟
حتما برای شما هم پیش آمده که قصد انتقال وجه داشته باشید و با خطای سرویس بانک فعلا در دسترس نیست یا دچار اختلال است رو به رو شده باشید ، در این حالت شما قصد خرج کردن پولتون رو دارید ولی امکانش وجود نداره ، چون برای خرج کردن پولتون بجز اختیار خودتون به اجازه ی بانک هم نیاز دارید ،

اما در سیستم غیر متمرکز بیت کوین و ارز های دیجیتال فقط اختیار شما شرطه و نیاز به هیچ ارگان دیگری ندارید . خب فکر کنم متوجه ویژگی منحصر به فرد بیت کوین شده باشید .


در حال حاضر بیش از ۱۰ سال از به وجود آمدن بیتکوین میگذرد ، و بیت کوین قدیمی‌ترین و ارزشمندترین رمزارز محسوب می‌شود و در طی این مدت کوتاه ، بحران های زیادی را پشت سر گذاشته .
تولد بیت کوین به ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ بازمیگردد ، زمانیکه فرد ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو و اصلیتی به ظاهر ژاپنی پس از بحران جهانی ، پول جدیدی را به دنیا معرفی کرد .ساتوشی ایده ی بیت کوین رو در ۹ صفحه که bitcoin white paper خوانده میشود معرفی کرد . ساتوشی ناکاموتو که بسیاری او را نابغه ی قرن مینامند در اصل یک تکنولوژی بینظیر و نوع جدیدی از پول رو به بشریت هدیه کرد .

satoshi

 

بیت کوین و بلاکچین 

همونطور که گفتیم بیتکوین یک پول اینترنتی خود مختار است پولی که هیچ بانک یا ناظری اون رو کنترل نمیکنه . در این سیستم مالی جدید کسی از شما بابت دارایی هاتون مالیات نمیگیره، تعدادش محدوده نیاز به پشتوانه نداره چون تورم در این پول جدید بی معنی است و ارزش آن از بین نمیره بلکه روز به روز بیشتر میشه ( البته یک سالی است که این ارز ارزشمند دچار رکود شده که به گفته ی کارشناسان موقتی است )


بلاکچین هم تکنولوژی است که بستر امنیتی بیت کوین را تامین میکنه . پس ازمعرفی بیت کوین ، ناکاموتو در سال ۲۰۱۰ پروژه را رها کرد اما سایر توسعه ‌دهندگان به کار روی آن ادامه دادند.
البته  تاریخ تولد بیتکوین دارای اختلاف نظر است و عده ای سوم ژانویه ۲۰۱۰ را تولد  اصلی بیت کوین میدانند ؛ درست زمانی که ناکاموتو پنجاه واحد اول این ارز را استخراج کرد. بلی درست شنیدید استخراج کرد !!

این پول دیجیتالی که خیلی ها آنرا طلای دیجیتال میدانند ، تعداد محدودی داره و توسط سخت افزار کامپوتر قابل استخراجه (البته در حال حاضر استخراج بیت کوین با کامپیوتر تقریبا غیر ممکنه )
در سیستم های مالی سنتی، دولت ها به سادگی پول بیشتری را هنگام نیاز چاپ می کنند. اما در بیت کوین، پول چاپ نمی شود، بیت کوین ها از یک معدن محدود استخراج می شود.محدود بودنش هم بخاطر تعداد کل بیت کوینها است که حدود ۲۱ میلیونه و کامپیوترهای سراسر جهان برای استخراج بیتکوین با هم رقابت می کنند البته استخراج اون به جهت محبوبیتش و پیوستن اعضای جدید به شبکه ی بیت کوین روز به روز سخت تر میشه و در حال حاضر کمپانی های سازنده ابزار استخراج یا ماینینگ بیتکوین دائما بیل و کلنگ های گرونتر و پرقدرت تری به بازار ارائه میکنند !!

bitcoin-miners


افرادی که بیت کوین را استخراج میکنند ماینر نامیده میشوند و به ازای استخراج بیتکوین پاداش دریافت میکنند . پاداش بیت کوین در ابتدا ۵۰ بیت به ازای هر بلاک بود و در حال حاضر به ازای هر بلاک ۱۲٫۵ بیت کوین است و این پاداش پس از ماین هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلاک نصف میشود . و احتمالا تا چند سال اینده پاداش استخراج بیت کوین ۶٫۲۵ شود و به همین دلیل است که روز به روز بدست اوردن بیت کوین سخت تر میشه .
تا کنون هویت واقعی سازنده بیتکوین تایید نشده است. در تاریخچه بیتکوین  افراد زیادی به عنوان ناکاموتو مطرح شده‌اند که همگی به طور رسمی این امر را انکار کرده‌اند. عده ای هم به دروغ خود را ساتوشی ناکاموتو مینامند که تا به امروز موفق به تایید این امر نشده اند .

ساتوشی ناکاموتو هر کسی که هست، قطعا فردی ثروتمند است؛ چرا که تخمین زده می‌شود حداقل یک میلیون بیت کوین استخراج کرده باشد.
البته اگر آدرس های مربوط به ساتوشی ناکاموتو رو بررسی کنید متوجه میشید که طی ۱۰ سال هیچ بیت کوینی از این آدرس ها برداشت نشده و گویا ساتوشی ناکاموتو میلیونر هیچ چشمداشتی به دارایی دیجیتالش نداره .

و یه نکته ی جالب تر اینکه طرفداران بیتکوین و ساتوشی هر روز و به مناسبت های مختلف به آدرس های متعلق به ساتوشی ناکاموتو به جهت قدر دانی ، بیت کوین ارسال میکنند و بلاک ۰ که عملا باید حاوی ۵۰ بیت کوین باشد در حال حاضر بیش از ۶۰ بیت کوین موجودی دارد .
اولین تراکنش یا بهتر بگم اولین خرید واقعی با بیت کوین در تاریخ ۲۲ می سال ۲۰۱۰ انجام شده است. این تراکنش زمانی به ثبت رسید که یک برنامه‌ نویس انگلیسی توانست به ازای پرداخت ۱۰.۰۰۰ بیتکوین یک پیتزا خریداری کند. جالب است بدانید با قیمت امروز بیت کوین آن پیتزا،  بیش از ۳۰ میلیون دلار ارزش دارد.

bitcoin pizza


در حالی که بسیاری از افراد به خاطر قیمت بالای بیت کوین به آن به چشم یک دارایی برای سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند، باید بدانید که بیت کوین در اصل یک ارز برای پرداخت است. و در حال حاضر بسیاری از کسب و کارهای بزرگ پذیرنده بیتکوین هستند.


بازار کریپتوکارنسی پر از داستان افردای است که در سال ۲۰۰۹ یا ۲۰۱۰ بیت کوین خریدند و الان با لامبورگینی های تزئین شده با لوگوی بیتکوین خود ، به تصمیمشان افتخار میکنند . بسیاری هم پیش بینی های عجیب و غریب افزایش قیمت بیت کوین در سال های آینده را منتشر میکنند و طرفداران زیادی هم دارند ، اما این انتظارات با هدف اصلی بیت کوین در تضاد است . بیتکوین قرار بود پولی باشد که مردم با آن کالا بخرند ، هزینه ها ، پول مدرسه یا حتی قبوض خودشون را پرداخت کنند ، نه اینکه خریداری شه و در جایی نگهداری شود و با آن مثل سهام شرکت ها و بورس برخورد شود .
متاسفانه بیت کوین در حال حاضر از هدف آرمانی و اصلی خودش فاصله گرفته و شاید همین امر یکی از دلایل کاهش قیمت یک ساله ی بیت کوین باشد .


نظر ثروتمندان در مورد بیت کوین نیز جالب است وارن بافت که شاید مشهورترین سرمایه‌گذار در جهان باشد، خیلی به بیتکوین علاقه نشان نداده است و در معدود دفعاتی که درباره این ارز صحبت کرده به CNBC گفته است:
از آن دوری کنید، بیت کوین مانند سراب است؛ این ایده که بیت کوین به طور ذاتی ارزش زیادی دارد، به نظر من شوخی است ، و آینده ی آن تلخ خواهد بود.
ملکه ی بریتانیا هم نظر مشابهی دارد و باور داره بیتکوین یک حبابه و سرانجام دات کام ها را به دنبال دارد .
جیمی دایمون (Jamie Dimon) مدیر اجرایی JPMorgan Chas هم با وارن بافت هم نظر است و هر بار که در مورد بیت کوین صحبت کرده، آن را کلاهبرداری و باعث صدمه زدن به سیستم اقتصادی خطاب کرده است.
اما همه میلیاردرها هم مخالف بیتکوین نیستند؛ مارک کوبان و ریچارد برانسون از ثرتمندانی هستند که بیت کوین را یک ایده ارزشمند می‌دانند و آینده آن را روشن ارزیابی می‌کنند.
برادران دوقلوی وینکلووس هم از دیگر سرمایه‌گذاران قابل توجه بیت کوین هستند.

این برادران دوقلو همان کسانی هستند که از مارک زاکربرگ به دلیل دزدیدن ایده فیسبوک شکایت کرده بودند. این دو برادر در سال ۲۰۱۳ در حدود ۱۱ میلیون دلار روی بیتکوین سرمایه‌گذاری کردند که گفته می‌شد یک درصد کل بیت کوین‌های در گردش در آن زمان بود.

winklevoss twins


بیت کوین در تاریخ ۱۰ ساله ی خود دچار فراز و نشیب های زیادی شده ، صرافی های زیادی هک شدند و کاربران بسیاری متضرر ، افرادی در این بازار میلیونر شدند و عده ای متضرر ، بسیاری از کسب و کار ها در این صنعت شکل گرفته  و روز به روز کسب و کار های بیشتری پذیرنده ی این پول جدید شدند .

امیدواریم در این مقاله تونسته باشیم تا حدودی شما را با بیت کوین آشنا کنیم و مقداری از ابهامات شما را برطرف کنیم . البته هنوز مباحث بسیاری در رابطه با بیتکوین وجود داره ، از جمله نحوه خرید و نگهداری این ارز دیجیتال و کیف پول های خاصی که برای آن تعریف شده است که سعی میکنیم در مقالات بعدی بیشتر راجع به آنها توضیح دهیم .

ادامه این پست…

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *