iran rescue

مقدمه

در فرودین ماه سال ۱۳۹۸ تقریبا ۷۰ درصد وسعت ایران در ۲۸ استان درگیر سیل شدند. ۲۶۹ شهر و ۵۱۴۸ روستا کمابیش تحت تاثیر سیلاب قرار گرفتند. تخریب جاده ها، پل ها و راههای مواصلاتی در شمال، غرب و جنوب ایران؛ تخریب گسترده زمین های زراعی و نابودی زیرساخت های کشور، قطع برق و آلوده شدن منابع آب آشامیدنی و بهداشتی بسیاری از مناطق سیل زده را با مشکلات جدی مواجه کرده است. طبق آمارها بر اثر وقوع سیل ۷۸ نفر کشته، ۱۱۳۷ نفر مجروح و ۲۹۵،۷۸۷ نفر آواره شدند. 

دنیا سیل ایران را ندید

کمک های دولتی و مردمی هر چند از همان روزهای اول به مردم درگیر در سیل روانه شد اما حجم خسارت ها به اندازه ای بود که پس از گذشته سه ماه از وقوع حادثه همچنان مردم مناطق سیل زده با مشکلات کوچک و بزرگی مواجه هستند. خسارت سیل حدود ۲٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است. نکته قابل توجه در خصوص امدادرسانی و کمک به مردم سیل زده این است که در قیاس با فجایع طبیعی که در سایر مناطق دنیا رخ می دهد حجم کمک های نقدی و غیرنقدی بین المللی به دلایل مختلف برای سیل ایران بسیار ناچیز بوده است.

راهکار رمزارزی

اعضای اکوسیستم رمزارز و بلاک‌چین ایران به صورت مستقل برای نخستین بار کمپینی را با عنوان «IranRescueBit» به راه انداخته‌اند تا بتوانند از طریق رمزارزها برای قربانیان سیل‌های اخیر کمک مالی بین‌المللی جمع‌آوری کنند.  اشاره می شود این کمپین به صورت کاملا خودجوش و بدون حمایت مادی و معنوی نهادهای دولتی و شرکت های خصوصی شکل گرفته است. هر چند هماهنگی های لازم با سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و دیگر نهادهای قانونی و نظارتی در این زمینه صورت گرفته است.  

چرا رمزارز؟

اکوسیستم رمزارز ایران به این دلیل این کمپین را به راه انداخته که به گفته مسئولان دولتی، حساب‌های بانکی دولتی سازمان هلال احمر ایران به خاطر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بسته شده‌اند. تحریم‌های اقتصادی سنگین ایالات متحده که بعد از خروج یک‌جانبه این کشور از معاهده بین‌المللی برجام اعمال شدند، جریان کمک‌های مالی خارجی به قربانیان سیل ایرانی را متوقف کرده اند. این در حالی است که قوانین بین‌المللی اجازه تحریم اهداف بشردوستانه را نمی‌دهند.

کمپین چطور اجرایی می‌شود؟

ماهیت غیرمتمرکز رمزارزها و ویژگی منحصر به فرد آنها که تحت نظارت و کنترل هیچ دولت مرکزی قرار ندارند این امکان را فراهم می کند که افراد در سراسر دنیا بدون توجه به تحریم ها و موانعی متعددی که در زمینه انتقال پول به ایران وجود دارد، بتوانند کمک های خود را به صورت مستقیم و با استفاده از راهکاری که در ادامه توضیح داده خواهد شد به قربانیان سیل ایران کمک کنند.

در مرحله اول، افرادی که قصد شرکت در این کمپین دارند باید به وبسایت www.iranrescuebit.com مراجعه کنند

در وب‌سایت مزبور، اطلاعات کاملی در مورد سیل ایران و همچنین درگاه‌هایی برای ارسال کمک‌های مالی وجود دارد. کاربرانی که قصد کمک دارند بعد از رسیدن به مرحله پرداخت، می‌توانند رمزارز جهانی مورد نظر خود (در حال حاضر بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین) را انتخاب کرده و هر مقدار پولی که می‌خواهند را به آدرس تاییدشده کیف پولی دیجیتالی کمپین ارسال کنند.

کاربران می‌توانند کاملا ناشناس و بدون فاش کردن هویت و ملیت خود این کار را انجام بدهند. هیچ فرد یا نهاد دولتی و یا غیردولتی امکان کشف هویت کاربران را نخواهد داشت، زیرا تنها چیزی که از آن‌ها در وبسایت به نمایش گذاشته می‌شود آدرس کلید عمومی آن‌هاست که در بلاک‌چین رمزارز مورد انتخاب‌شان نیز قابل مشاهده است.

پول‌های جمع‌شده بعد از بازه‌های زمانی تعیین‌شده در اکسچنج‌های آنلاین معتبر ایرانی به ریال تبدیل شده و سپس به صورت شفاف به حساب‌‌ بانکی داخلی سازمان هلال احمر واریز می شود. اهداکنندگان همچنین می‌توانند در وبسایت کمپین به صورت زنده مقدار پول اهدا شده را مشاهده کنند.

https://twitter.com/IranRescueBit 

امتیاز
[تعداد رای: ۰ میانگین: ۰]